Słupki automatyczne czy słupki stałe?
Słupki automatyczne (bollardy automatyczne) i słupki stałe (bollardy stałe) to dwa popularne rozwiązania do ochrony wyznaczonego nimi terenu, ograniczania wjazdu oraz kontroli ruchu drogowego. Należy jednak wiedzieć, iż ich zastosowanie nie jest dowolne – nie w każdym miejscu można je potraktować jako równoprawną alternatywę. Od czego zależy wybór słupków ulicznych automatycznych lub stałych? Kiedy lepiej sprawdzą się bollardy automatyczne, kiedy zaś odpowiednie będą bollardy stałe? O tym dziś!
Czym są bollardy automatyczne i gdzie się je stosuje?
Słupki automatyczne to w pełni zautomatyzowane urządzenia do zarządzania ruchem drogowym. Mają funkcję samoistnego chowania i wysuwania się w odpowiedzi na wyznaczony sygnał. Wyposażone są również w cenne funkcje dodatkowe, takie jak automatyczne chowanie się na dźwięk syreny karetki pogotowia, wozu strażackiego czy też policyjnego. W razie potrzeby można nimi zarządzać zdalnie, np. wybierając opcję „wszystkie w dół/górę”, aby rozwiązać problem drogowy – umożliwić niezwłoczną ewakuację z danego terenu albo odwrotnie: zablokować wjazd. Można też zaprogramować blokowanie/umożliwianie wjazdu w wybranych przedziałach czasowych.
W związku z powyższymi funkcjami bollardy automatyczne stosuje się w miejscach, w których zachodzi konieczność zarówno ograniczania wjazdu (słupek pozostaje w górze), jak i umożliwiania wjazdu (słupek zostaje opuszczony automatycznie). W wąskich i nietypowych przejazdach mogą nawet stanowić zastępstwo szlabanów. Słupki automatyczne powinno się montować w miejscach o dużym natężeniu ruchu (słupki hydrauliczne) bądź średnim natężeniu ruchu (słupki elektromechaniczne) oraz takich, w których istotne jest automatyczne opuszczenie/podnoszenie bollardów.
Czym są bollardy stałe i gdzie znajdują zastosowanie?
Słupki stałe to bollardy bez funkcji opuszczania i podnoszenia. Nie da się zarządzać nimi automatycznie ani ręcznie, nawet w przypadku przyjazdu pogotowia bądź straży pożarnej. Stawia się je celem stałej ochrony danego terenu i stałego wyłączenia danej przestrzeni z ruchu drogowego. Jeżeli zachodzi konieczność zdemontowania słupka stałego, trzeba to zrobić wraz z płytą.
Bollardy stałe są właściwym wyborem do zabezpieczania terenów przeznaczonych wyłącznie do ruchu pieszego, a także takich, na których znajdują się obiekty historii i kultury, trawniki, parki. Słupków stałych nie stawia się na ulicach, chyba że jest to centrum miasta trwale wyłączone z ruchu samochodowego. Warto jednak pamiętać, że nawet w centrum miasta czasem zachodzi konieczność wpuszczenia pojazdów – chociażby ekipy ratunkowej. Z tego powodu nie należy stosować samych bollardów stałych, bo stwarza się zagrożenie życia i zdrowia ludzi.
Słupki automatyczne zamiast słupków stałych
Nie istnieją żadne ograniczenia, aby zastosować wyłącznie słupki automatyczne. Zauważ, że chociaż bollardy automatyczne pozwalają na chowanie i wysuwanie, nie trzeba korzystać z tych opcji. Można potraktować je jako słupki stałe i trzymać zawsze w pozycji ochronnej. W rzeczywistości czasem właśnie tak się dzieje. Projektant terenu sądził, że słupek automatyczny będzie w danym miejscu potrzebny, ale okazało się, że jego funkcje ruchowe jednak się nie przydały. Może być również tak, że bollard automatyczny zamontujesz z uwagi na wymogi bezpieczeństwa, ale sytuacja kryzysowa nigdy nie będzie miała miejsca, więc nigdy nie zostanie schowany.
Czy mimo iż zastosowanie wyłącznie słupków automatycznych jest możliwe, stanowi rozwiązanie opłacalne? Zdecydowanie nie. Bollardy automatyczne ze względu na mechanizm działania – czy to hydrauliczny, czy to elektromechaniczny – są droższe od bollardów stałych. Kupując je na wszelki wypadek, już na starcie zapłacisz nieporównywalnie więcej. Do tego powinieneś doliczyć okresowe przeglądy czy potencjalne awarie. Budowanie w pełni zautomatyzowanego systemu zapór drogowych, kiedy nie wymaga tego sytuacja, jest niekorzystne biznesowo.
Bollardy stałe zamiast bollardów automatycznych
Sytuacja zastąpienia słupków automatycznych słupkami stałymi nie jest analogiczna do poprzedniej – tutaj nie zachodzi dowolność wyboru. Ze względów bezpieczeństwa nigdy nie należy montować modelu stałego zamiast automatycznego w miejscach podwyższonego ryzyka. Innymi argumentami przemawiającymi na niekorzyść takiego rozwiązania są: brak plastyczności zarządzania ruchem, dodatkowe koszty demontażu bollarda stałego na wypadek konieczności przywrócenia ruchu drogowego, trwałe ograniczenie ruchu zamiast kontroli nad nim.
Chęć zastosowania słupków stałych zamiast bollardów automatycznych może wynikać z ograniczonego budżetu na zakup i montaż systemu kontroli wjazdu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje inny, zgodny z zasadami bezpieczeństwa i polecany przez markę RISE sposób zaoszczędzenia pieniędzy. Tym sposobem jest połączenie słupków automatycznych i stałych w ramach jednego systemu. Nie wszystkie bollardy muszą się opuszczać, lecz niektóre powinny – przewaga modeli stałych z umiejętnie użytymi modelami automatycznymi pozwoli zachować funkcjonalność barier drogowych przy jednoczesnym braku niepotrzebnego obciążania budżetu. Wskazówki dotyczące tego rozwiązania znajdziesz w poradniku: Jak stworzyć funkcjonalny i przystępny cenowo system barier drogowych?
Ponadto zapoznaj się z naszą ofertą słupków drogowych. Zadbaliśmy o to, żeby niezależnie od typu pozwalały na zachowanie spójnej estetyki. Jeśli połączysz bollardy automatyczne ze stałymi w ramach jednego systemu, nie będzie to oznaczało konieczności rezygnacji z jednolitego, eleganckiego wyglądu słupków.
Nie wiesz, które słupki uliczne wybrać? Przeczytaj!
Istnieją miejsca w oczywisty sposób wymagające montażu słupka automatycznego. Są też takie, w których to słupek stały jest właściwym wyborem – instalacja automatycznego byłaby zbędnym wydatkiem. Jednakże nie można pominąć miejsc, w których albo nie wiadomo, jaki model wybrać, albo potrzebna jest funkcja opuszczania/podnoszenia, natomiast korzysta się z niej bardzo rzadko – raz na kilka dni, tygodni bądź miesięcy. Tutaj także zakup słupka automatycznego może wydawać się zbędnym wydatkiem, a wybór bollarda stałego – niedostatecznie dobrym. Co wtedy?
Rozwiązaniem pośrednim mogą być słupki półautomatyczne. Chociaż sama niska częstotliwość korzystania z funkcji opuszczania/podnoszenia nie stanowi jeszcze dobrej podstawy do zastąpienia słupka automatycznego półautomatycznym – dzieje się tak, gdy słupek ma pełnić funkcję ochronną życia i zdrowia ludzi i reagować na sygnały pogotowia czy straży pożarnej – argument ten w połączeniu z innymi już pozwala wykorzystać mechanizm półautomatyczny. Dla przykładu: na prywatnym parkingu, używanym tylko raz na jakiś czas, niepotrzebne są słupki automatyczne – ta sytuacja aż się prosi o wybór modeli półautomatycznych. Również tam, gdzie bollard będzie używany zaledwie kilka razy dziennie, a do kontroli terenu wyznaczony został pracownik, model półautomatyczny może okazać się absolutnie wystarczający.
Bollardy półautomatyczne sprawdzają się w miejscach takich jak tereny wyznaczone dla pojazdów dostawczych i naprawczych, które przyjeżdżają maksymalnie kilka razy dziennie, a czasem raz na wiele miesięcy. Są też dobre do ochraniania miejsc parkingowych, np. przy miejscu pracy bądź na terenie prywatnym, który jednak nie jest ogrodzony i w efekcie uporczywie parkują na nim osoby trzecie. Dodatkowo wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu jest małe, a kierowca ma uprawnienia do zarządzania słupkiem bądź na miejscu znajduje się osoba do obsługi słupka, bollard półautomatyczny stanowi rozsądne zrównoważenie funkcjonalności i ceny.
Słupki automatyczne i słupki stałe a tymczasowa blokada wjazdu
Omawiając zalety bollardów automatycznych i stałych – a nawet słupków półautomatycznych – nie sposób pominąć kontekstu ich stosowania. Mogą to bowiem być fantastyczne rozwiązania… ale tylko do ochrony trwałej. Jeżeli szukasz rozwiązań tymczasowych, nie znajdziesz jej w żadnym z omówionych do tej pory typów bollardów. W stosunku do użyteczności tymczasowej są drogie, a montaż wymaga ingerencji w podłoże, więc po demontażu zostaniesz z nieestetycznym śladem. Czy istnieje remedium?
Jak najbardziej – są nim słupki demontowalne. Mimo iż mają poważne ograniczenia względem ochrony fizycznej danego terenu, innymi słowy: stanowią barierę łatwiejszą do pokonania niż bollardy automatyczne, stałe lub półautomatyczne, sprawdzają się do tymczasowego ograniczenia przestrzeni o małej wadze. Dla przykładu: nie zaleca się stosowania ich przed pomnikiem, zabytkiem ani placem pełnym spacerujących ludzi, ale już przy placu budowy, na terenie prywatnym lub sezonowym parkingu na świeżym powietrzu – jak najbardziej. Wyróżnikami słupków demontowalnych jest superszybka i superłatwa instalacja i demontaż, niska cena, niewielki ślad w gruncie po demontażu. W kolekcji RISE znajdziesz je w dwóch modelach: REK i REM. Każdy z nich możesz zakupić w wersji malowanej proszkowo i elektropolerowanej.
Skontaktuj się z przedstawicielami RISE, aby dowiedzieć się więcej o wybranych modelach lub skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia w branży. Nie wiesz, jaki lub który model będzie lepiej odpowiadał Twoim potrzebom? Oferujemy kompleksowe doradztwo zarówno firmom, jak i osobom prywatnym. Dostarczamy rozwiązania dla miast, biznesów i do celów osobistych. Zadzwoń lub napisz do nas nawet teraz: +48 798 859 859, marketing@beninca.pl.