Brama wjazdowa czy szlaban automatyczny? Sprawdź, kiedy lepszy będzie szlaban wjazdowy!
Chociaż zarówno brama wjazdowa, jak i szlaban wjazdowy mogą pełnić funkcje ochrony terenu i kontroli wjazdu, preferowanie wyboru jednego z tych urządzeń podyktowane jest czynnikami takimi jak charakterystyka miejsca, potrzeby użytkowników czy też dodatkowe funkcje, jakie ma pełnić dane urządzenie. W niniejszym artykule zajmiemy się przedstawieniem sytuacji, w których to szlaban automatyczny okaże się lepszy – bardziej praktyczny. Przeczytaj i dowiedz się, jakie korzyści możesz uzyskać dzięki jego montażowi!
Szlaban automatyczny w miejscach o dużym natężeniu ruchu
Szlaban wjazdowy i wyjazdowy to dobry wybór do miejsc o intensywnym przepływie pojazdów. W pełni zautomatyzowana obsługa parkingu lub innego terenu pozwala płynnie wjeżdżać na dany teren i wyjeżdżać z niego zweryfikowanym kierowcom, np. takim, którzy pobrali i opłacili bilet. Nic zatem dziwnego, że to właśnie szlaban automatyczny króluje przy centrach handlowych i sklepach, na parkingach publicznych i prywatnych, przy wjeździe na tereny firmowe. Szlaban elektryczny z obsługą automatyczną gwarantuje szybki i płynny ruch, a co za tym idzie komfort użytkowników i szybkie rozładowywanie kolejek do miejsc postojowych.
Parkingi przy sklepach czy też parkingi prywatne zazwyczaj wiążą się z koniecznością uiszczania opłat za określony czas postoju. Na szczęście nowoczesne szlabany automatyczne da się połączyć z systemami parkingowymi takimi jak Beninca Park System.
Szlaban wjazdowy w miejscach, w których liczy się komfort użytkownika
Wspomniane wyżej szybkość działania (krótki czas otwierania i zamykania, znacznie krótszy względem bramy automatycznej) i płynny ruch (brak przestojów dzięki niezakłóconemu sygnałowi pomiędzy bramą a urządzeniem otwierającym, np. pilotem) to również powody, dla których szlabany automatyczne instaluje się w tzw. miejscach premium. Takimi miejscami są chociażby strzeżone prywatne osiedla czy hotele, których mieszkańcy i goście muszą dostawać się do mieszkania bądź pokoju szybko, sprawnie i wygodnie. Warto zauważyć, że posiadacze samochodów często wybierają mieszkania i hotele podług kilku najważniejszych czynników, wśród których znajduje się prywatny strzeżony parking. Szlaban automatyczny może sprawić, że Twoja inwestycja będzie właśnie tą, którą wybiorą jako zaspokajającą ich potrzeby.
A skoro o tzw. miejscach premium mowa, nie można pominąć kwestii bezpieczeństwa, jaką zapewnia identyfikacja użytkowników dzięki szlabanowi automatycznemu. Jeżeli na teren strzeżony mogą wjechać wyłącznie kierowcy o zweryfikowanym numerze w module GSM bądź posiadający pilot, mieszkańcy osiedla bądź hotelu nie muszą obawiać się przypadkowych ludzi podejrzanie kręcących się przy samochodach lub budynkach mieszkalnych.
Szlaban elektryczny w przestrzeni biznesowej i obiektach przemysłowych
Szlaban automatyczny to doskonały wybór również do tych przestrzeni, do których dostęp wymaga zweryfikowania poprzez pilot, aplikację w telefonie, kartę zbliżeniową lub osobę trzecią znajdującą się w budynku (za pośrednictwem domofonu). Na terenach przemysłowych liczy się szybkie, kontrolowane wpuszczanie pojazdów pracowniczych, dostawczych i innych – te funkcje doskonale spełnia szlaban automatyczny. Dla usprawnienia wjazdów i wyjazdów można rozbudować go o pętlę magnetyczną przewodową bądź bezprzewodową.
Po obiektach przemysłowych nierzadko poruszają się pojazdy dostawcze: pick-upy, skrzyniowe i specjalne, a także samochody ciężarowe. Dla zarządców terenu oznacza to konieczność przystosowania szerokości przejazdu do rozmiaru pojazdu większego względem auta osobowego. I ponownie szlabany automatyczne sprawdzają się doskonale – w zależności od potrzeb i preferencji w szerokim przejeździe można zamontować jeden szlaban z długim ramieniem lub, co lepsze z perspektywy wydajności systemu kontroli wjazdu, dwa szlabany z krótkimi ramionami.
Szlaban automatyczny w przestrzeni ograniczonej rozmiarowo
Czasami szlaban wjazdowy może być lepszy niż brama wjazdowa ze względu na kompaktowość. Podczas gdy brama przesuwna wymaga zapasu miejsca na wsunięcie się za ogrodzenie, brama skrzydłowa zaś potrzebuje miejsca na otwarcie skrzydeł, szlaban automatyczny nie ma żadnego z wymienionych ograniczeń. Ramię szlabanu wykonuje ruch w górę i z powrotem do punktu zerowego. Jest to zatem świetny wybór chociażby do wąskich przejazdów i zatłoczonych stref miejskich.
W wyjątkowych przypadkach jeszcze lepszym wyborem mogą się okazać słupki automatyczne, które strzegą wjazdu nawet lepiej niż szlabany – ponieważ są trudne do sforsowania – a zabierają minimum miejsca. Zobacz kolekcję słupków RISE, w tym słupki antyterrorystyczne do miejsc wymagających intensywnej ochrony.
Szlaban wjazdowy w miejscach czasowego dostępu
Co łączy parking firmowy, sklepowy czy szkolny? Odpowiedź jest prosta – to, że każda z wymienionych instytucji działa w określonych godzinach, a więc przynależny do niej parking również powinien być dostępny w określonych przedziałach czasowych. Taką możliwość zapewnia właśnie nowoczesny szlaban automatyczny, który można zaprogramować na działanie w godzinach od-do. W pozostałych godzinach parking może pozostawać nieczynny, dzięki czemu pracownicy biurowca czy klienci sklepu w poniedziałkowy poranek będą w stanie bez trudu znaleźć miejsce postojowe na czas pracy bądź zakupów.
Warto też wspomnieć, że szlabanem automatycznym łatwiej niż bramą można zarządzać zdalnie, np. modyfikując działanie w godzinach szczytu. Jeżeli w godzinach kończenia pracy przez dziesiątki pracowników posiadających auta na parkingu zaczyna robić się tłok, możesz zdalnie podnieść ramię szlabanu wyjazdowego i pozostawić je podniesione aż do rozładowania kolejki aut oczekujących na opuszczenie terenu firmy.
Szlaban automatyczny przy obiektach tymczasowych
Plac budowy, sezonowe lub weekendowe targowisko, parking przy jednorazowym lub powracającym wydarzeniu – łączy je to, że muszą zostać zabezpieczone przed nieautoryzowanym wjazdem jedynie tymczasowo. Najlepszym wyborem do ich zabezpieczenia będzie właśnie szlaban – łatwiejszy w montażu i demontażu niż brama, pozwalający na elastyczne zarządzanie tymczasową strefą strzeżoną. Dobrym przykładem mogą być także miejsca sezonowo odwiedzane przez masy ludzi, np. parki narodowe wiosną, plaże latem czy stoki narciarskie zimą. Konieczność zarządzania dziesiątkami bądź setkami aut i działania zgodnie z harmonogramem godzin otwarcia danej atrakcji sprawiają, iż to właśnie szlaban wjazdowy będzie właściwym wyborem.
Nie bez znaczenia w sytuacji tymczasowego dostępu pozostają koszty finansowe. Szlaban automatyczny jest tańszy w zakupie i obsłudze niż brama automatyczna, zwłaszcza oferująca funkcje porównywalne do funkcji szlabanu.
Szlaban elektryczny w sytuacjach nagłych i awaryjnych
Komuś stała się krzywda i potrzebuje natychmiastowej pomocy ratowników medycznych? Wybuchł pożar i niezbędna jest szybka, sprawna akcja gaśnicza? A może otrzymano telefon informujący o podłożeniu bomby i priorytetem jest ewakuacja wszystkich ludzi z budynku? Szlaban automatyczny sprawdza się w tego typu nagłych sytuacjach wymagających sprawnego działania. Po pierwsze może mieć moduł odczytujący dźwięki homologowane straży, karetki, policji (SIR1), dzięki czemu na sygnał pojazdu specjalnego będzie się podnosił samoistnie. Po drugie można nim zarządzać na odległość i w kryzysowej sytuacji pozostawić ramię podniesione. I wreszcie po trzecie wyłamanie ramienia szlabanu jest łatwe – znacznie łatwiejsze niż otwarcie bramy.
A co, gdyby mechanizm otwierający szlaban lub bramę zaciął się bądź doszłoby do przerwy w dostawie prądu w jednej z powyższych sytuacji? I na te sytuacje da się przygotować, wybierając szlaban automatyczny. Przede wszystkim proponujemy skorzystanie z awaryjnego zasilania UPS, na które szlaban przełącza się automatycznie po wykryciu braku zasilania z sieci. Z kolei w razie uszkodzenia mechanizmu szlaban da się obsłużyć manualnie – podnieść ramię i zablokować w tej pozycji, by umożliwić bezproblemowe korzystanie z terenu.
Zobacz kolekcję szlabanów automatycznych Beninca – wybierz preferowane funkcje, mechanizm działania, estetykę. Podzieliliśmy je na dwie kategorie: do 5 m długości ramienia i do 8 m długości ramienia. Jeśli chcesz zadać pytania na temat funkcjonalności lub innych kwestii, zachęcamy do kontaktu z nami: +48 798 859 859, marketing@beninca.pl.