Czy słupki automatyczne można zamontować w miejscach o dużym natężeniu ruchu?

Słupki automatyczne to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych rozwiązań do kontroli dostępu i organizacji ruchu: samochodowego, pieszego. Spotyka się je w centrach miast, przy zabytkach, parkach, na placach i dworcach. Czy jednak słupki automatyczne to właściwe urządzenia do miejsc o dużym natężeniu ruchu? Czy są w stanie spełniać warunek intensywnej eksploatacji? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi, by wybrać najlepsze rozwiązanie, dopasowane do swoich potrzeb.

Jakie wyzwania stawiają przed słupkami automatycznymi miejsca o dużym natężeniu ruchu?

Aby odpowiedzieć na pytania zawarte we wstępie, trzeba wziąć pod uwagę cztery aspekty pracy słupków automatycznych. Należą do nich:

  • możliwości eksploatacyjne – mówiąc o dużym natężeniu ruchu w danym miejscu, mamy na myśli nawet setki przejazdów dziennie. Słupki automatyczne do takich miejsc musiałyby oferować bardzo dużą liczbę cykli dobowych (tj. pełnych wsunięć i wysunięć), aby po prostu nie ulec awarii w godzinach pracy,
  • odporność na warunki zewnętrzne i intensywną eksploatację – należy także rozważyć materiał wykonania i wykończenia słupków automatycznych oraz rodzaj i jakość mechanizmu ruchowego. Duże natężenie ruchu to zwiększone ryzyko uderzenia czy zarysowania, a montaż zewnętrzny to deszcz, mróz czy ciągłe nasłonecznienie. Z kolei intensywna eksploatacja może prowadzić do ścierania materiału bądź luzowania się części mechanizmu. Szukając słupków automatycznych do miejsc o dużym natężeniu ruchu, trzeba zatem wybrać te o wysokiej jakości wykonania,
  • płynność i prędkość ruchu – nie mniej ważne od liczby cykli dobowych są płynność ruchu (płynne wsuwanie i wysuwanie) oraz czas chowania i powrotu do pozycji ochronnej. W miejscach o dużym natężeniu ruchu powinno się stosować wyłącznie te rozwiązania, które nie blokują kolejki i nie tworzą korków. Im krótszy czas reakcji, tym lepiej,
  • bezpieczeństwo dla ludzi: pieszych, kierowców – i wreszcie w przestrzeniach intensywnie eksploatowanych nigdy nie powinny znaleźć się rozwiązania utrudniające zidentyfikowanie. Innymi słowy: słupki automatyczne w miejscach o dużym natężeniu ruchu muszą być doskonale widoczne bez względu na warunki pogodowe i oświetleniowe, a także zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców. Należy zsynchronizować je z systemami poprawiającymi bezpieczeństwo ludzi, np. modułem SIR1 odczytującym dźwięki homologowane pogotowia, straży pożarnej i policji czy też pętlą magnetyczną odpowiadającą za płynność ruchu samochodowego.

Gdzie można i warto zamontować słupki automatyczne mimo dużego natężenia ruchu i intensywnej eksploatacji?

Sam fakt intensywnej eksploatacji danego miejsca nie stanowi jeszcze czynnika wykluczającego zastosowanie słupków automatycznych. O ile zostaną wybrane bollardy wysokiej jakości, wyprodukowane stricte z myślą o pracy intensywnej na zewnątrz budynków, spełnią swoje zadanie poprawnie. O tym, jak je wybrać, napisaliśmy w artykule pt. Jak wybrać słupki drogowe do pracy intensywnej? Skorzystaj z zebranych w nim porad, aby znaleźć najlepsze słupki automatyczne w kolekcji RISE.

A zatem gdzie warto rozważyć montaż słupków automatycznych mimo wystawienia na ich intensywną eksploatację?

  • W centrach miast – wszędzie tam, gdzie pojawiają się masy mieszkańców i turystów, w związku z czym kontrola ruchu samochodowego jest niezbędna do zaprowadzenia porządku i zadbania o bezpieczeństwo ludzi.
  • Na lotniskach i dworcach – to kolejne miejsca nieustannej intensywnej eksploatacji uczęszczane zarówno przez pieszych, jak i przez kierowców. Zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu przy jednoczesnym dobrym przepływie samochodów (nikt nie chce się spóźnić na odjazd czy wylot!) powinno być priorytetem osób zarządzających tego typu węzłami komunikacji.
  • W miejscach imprez masowych – koncerty, inne wydarzenia kulturowe czy też sportowe, marsze i parady to krótkotrwałe, acz intensywne wydarzenia, podczas których słupki automatyczne do pracy intensywnej mogą okazać się nieocenione.
  • W strefach dostaw i innych przemysłowych – zwłaszcza w dużych firmach ruch samochodowy może być spory. Dostawcy, kurierzy, pracownicy, klienci, przedstawiciele handlowi, wspólnicy, wizytatorzy i mnóstwo innych osób może odwiedzać teren firmowy, by załatwić swoje sprawy. Ścisła kontrola wjazdu jest tutaj tak samo ważna jak płynna organizacja ruchu.

Oczywiście takich miejsc jest znacznie więcej. Wystarczy wymienić parkingi wielopoziomowe, naziemne i podziemne, drogi awaryjne i serwisowe, a także dowolne tereny publiczne inne od wymienionych wyżej. Jeśli słupki automatyczne są odpowiednio wydajne i trwałe, jak najbardziej nadają się do zastosowania we wszystkich tych strefach. Są szczególnie przydatne w wąskich lub niskich przejazdach, gdzie nie ma możliwości zastosowania innych rozwiązań, takich jak szlaban automatyczny bądź brama automatyczna.

Jeżeli nie słupki automatyczne, co innego w miejscach o dużym natężeniu ruchu?

Kluczowe alternatywy dla tradycyjnych słupków elektrycznych typu automatycznego to po pierwsze słupki antyterrorystyczne, po drugie zaś szlabany automatyczne.

  1. Słupki antyterrorystyczne stanowią lepszy wybór od tradycyjnych automatycznych w miejscach o szczególnym znaczeniu, np. przed urzędami miejskimi, ambasadą, zabytkami, pomnikami. Można je zastosować także w miejscach odwiedzanych masowo, takich jak stadiony, hale koncertowe. Wyborowi właściwego modelu poświęciliśmy artykuł pt. Czym są i jak działają słupki antyterrorystyczne?
  2. Szlabany automatyczne to pierwszy wybór, jeśli chodzi o parkingi i wjazdy na tereny strzeżone. Są bardzo wygodne w obsłudze i można je w łatwy sposób zintegrować z systemami parkingowymi do pobierania biletów i opłacania postoju. Warto jednak pamiętać, że szlaban automatyczny nie blokuje wjazdu tak dobrze jak słupek automatyczny, zwłaszcza antyterrorystyczny. Szlaban na parkingu stanowi blokadę bardziej symboliczną niż fizyczną, dlatego stosowanie go na danym terenie musi być oparte o zaufanie do użytkowników i wiarę w ich rozsądek. W miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego szlabany mogą nie być godne tego typu zaufania.

Kiedy warto zamontować słupki automatyczne w miejscach o dużym natężeniu ruchu?

Przede wszystkim w sytuacjach, w których:

  • intensywny ruch obejmuje ruch zarówno samochodowy, jak i pieszy, a spacerowicze wymagają szczególnej ochrony przed pojazdami,
  • blokady drogowe mają fizycznie uniemożliwiać wjazd, np. kiedy chronią zabytki i ważne budynki,
  • konieczna jest precyzyjna kontrola dostępu i organizacja ruchu,
  • zachodzi potrzeba ustawienia automatycznego harmonogramu dostępu do danej strefy (np. w godzinach pracy można wjechać na dany teren, a potem już nie),
  • słupki automatyczne mają się znaleźć na drogach awaryjnych i serwisowych,
  • przejazdy są wąskie, niskie lub nietypowe, co uniemożliwia użycie blokady innego rodzaju.

Jak zatem widzisz, słupki automatyczne jak najbardziej można zamontować w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego i samochodowego. Kluczem do ich efektywności jest dobór odpowiedniego modelu do miejsca i potrzeb oraz prawidłowa integracja z systemem zarządzania ruchem (np. w celu korzystania z opcji „wszystkie w górę/dół”).

Zawsze warto rozważyć różne rozwiązania blokad drogowych, by mieć pełny obraz korzyści i potencjalnych wyzwań związanych z intensywnym ruchem. Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze urządzeń i modeli, skontaktuj się z nami – omówimy możliwości i przygotujemy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.