Jak przeciwdziałać awarii szlabanów parkingowych i słupków automatycznych?

Szlabany parkingowe automatyczne i słupki parkingowe automatyczne to urządzenia nowoczesne, trwałe i odporne na trudne warunki zewnętrzne. Jeżeli odpowiednio się o nie dba, a wcześniej dobierze się właściwe modele do konkretnego zastosowania, można cieszyć się ich niezawodnością przez długie lata. W niniejszym poradniku przyjrzymy się czynnikom, które pozwalają unikać awarii szlabanów automatycznych i słupków automatycznych parkingowych. Poznaj wskazówki i stosuj się do nich, by Twoje urządzenia kontroli wjazdu nigdy Cię nie zawiodły.

Jak dbać o szlabany parkingowe automatyczne?

Jako pierwszy omówimy szlaban automatyczny, który idealnie nadaje się do zabezpieczania parkingów publicznych i prywatnych, darmowych i płatnych. Na naszej stronie znajdziesz szlabany wjazdowe renomowanej marki Beninca, do których obejrzenia Cię zachęcamy.

1 – Wybór odpowiedniego rodzaju szlabanu

Aby cieszyć się funkcjonalnością i niezawodnością szlabanu automatycznego przez wiele lat, trzeba najpierw wybrać odpowiedni rodzaj szlabanu. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na materiał wykonania i wykończenia. Nowoczesne szlabany parkingowe tworzone są z myślą o zastosowaniu na zewnątrz, jednak różne materiały w różny sposób reagują na długotrwały kontakt z wodą, niską temperaturą czy silnym nasłonecznieniem. Przykładowo szlabany na parking firmy Beninca wykonywane są ze stali nierdzewnej i mają ocynkowaną, malowaną obudowę i pokrywę zabezpieczające przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Innym istotnym aspektem jest ramię szlabanu, a dokładnie długość ramienia szlabanu. Elementem doboru szlabanu automatycznego do miejsca zastosowania jest wzięcie pod uwagę szerokości przejazdu – wybór zbyt długiego ramienia może nadmiernie eksploatować szlaban, z kolei wybór zbyt krótkiego ramienia może spowodować uszkodzenia mechaniczne przez osobę próbującą wtargnąć na strzeżony teren bokiem.

Przeczytaj: Jaki szlaban w szerokim przejeździe?

2 – Szlaban automatyczny dopasowany do potrzeb eksploatacyjnych

Nie można oczekiwać, że szlaban parkingowy pozostanie niezawodny przez długi czas, jeśli będzie się go eksploatowało ponad miarę. Właśnie dlatego szczególnie ważny jest wybór szlabanu automatycznego z uwzględnieniem intensywności pracy. W kolekcji modeli marki Beninca znajdziesz szlabany elektromechaniczne do pracy intensywnej, np. na parkingach przy galeriach handlowych, parkach rozrywki i w innych popularnych miejscach.

Przeczytaj: Jaki rodzaj szlabanu do pracy intensywnej?

Na intensywność pracy składają się czas otwierania i zamykania szlabanu oraz liczba cykli pracy w ujęciu dobowym bądź godzinnym. To właśnie na nie warto zwracać uwagę.

3 – Szlabany elektryczne a awaria prądu

Unikanie awarii szlabanów parkingowych automatycznych to również dbanie o to, by były zasilane w sposób ciągły, niezależnie od potencjalnej awarii sieci energii elektrycznej. Tutaj ważną funkcję pełni zasilanie awaryjne akumulatorem, które nie zawsze znajduje się w podstawowej wersji szlabanu elektrycznego, a które zdecydowanie warto zamówić jako wyposażenie dodatkowe.

4 – Dodatkowe rozwiązania zapobiegające awariom szlabanu wjazdowego

Pętla indukcyjna czy fotokomórka to kolejne dodatkowe funkcje, o które warto rozbudować szlaban automatyczny, aby dbać o jego długofalową funkcjonalność. Oba rozwiązania pozwalają szlabanowi podjąć właściwą reakcję na obecność samochodu: otworzyć się, pozwolić pojazdowi przejechać i uniknąć przedwczesnego zamknięcia, a tym samym uszkodzenia ramienia szlabanu.

Przeczytaj: Dlaczego warto wybierać szlabany parkingowe z bezprzewodową pętlą indukcyjną w jezdni?

Bezawaryjności szlabanu wjazdowego może się przysłużyć również wyposażenie ramienia szlabanu w elementy odblaskowe, dzięki którym szlaban parkingowy będzie dobrze widoczny po zmierzchu i w trudnych warunkach pogodowych, np. we mgle lub w ulewie.

5 – Dbanie o szlabany parkingowe: serwisowanie, pielęgnacja, konserwacja

Piątym punktem na liście, lecz nie mniej ważnym od poprzednich, jest dbanie o szlaban na parking na bieżąco i reagowanie nawet na najmniejsze nieprawidłowości mechaniczne czy funkcjonowania. Szlabany parkingowe należy regularnie czyścić z zabrudzeń takich jak kurz, pył, piach, ziemia, suche liście. Podczas czyszczenia warto kontrolować części mechaniczne, takie jak sprężyny, zawiasy, siłowniki. Powinny być odpowiednio nasmarowane, inaczej szybko się zużyją. Natomiast jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne na obudowie, może to przełożyć się na przeniknięcie wilgoci do wewnątrz i korodowanie elementów metalowych. Dodatkowo cyklicznie testuj elektronikę, czyli sprawność działania szlabanu.

Czyszczenie i kontrolowanie elementów to nie wszystko. Dbanie o szlaban automatyczny wymaga również serwisowania szlabanu zgodnie z zaleceniami producenta. Wraz ze szlabanem na parking otrzymasz wszelkie informacje o koniecznych okresowych przeglądach technicznych, które zapewnią Twojemu urządzeniu trwałość i pozwolą bezzwłocznie reagować na potencjalne uszkodzenia.

Jak dbać o słupki parkingowe automatyczne?

Słupki parkingowe automatyczne, podobnie jak szlabany parkingowe, z reguły przystosowane są do montowania na zewnątrz. Jednak i tutaj warto przemyśleć pewne kwestie, aby cieszyć się ich bezawaryjnością przez długie lata.

1 – Słupki automatyczne: dobór do miejsca zastosowania

Słupki parkingowe dobiera się do konkretnego miejsca (na zewnątrz/wewnątrz) i intensywności używania. W kolekcji słupków automatycznych RISE znajdziesz modele elektromechaniczne i hydrauliczne. Oba nadają się do pracy intensywnej, jednak modele hydrauliczne sprawdzają się lepiej. W zależności od potrzeb możesz zamówić wersję ze stali nierdzewnej elektropolerowanej bądź malowanej proszkowo.

Słupki parkingowe także odznaczają się różną liczbą cykli oraz czasem otwierania i zamykania. Wiążą się nie tylko z mechanizmem działania (elektromechanicznym/hydraulicznym), ale także z wysokością słupków – weź zatem pod uwagę podczas wybierania najlepszych modeli wymiary.

Przeczytaj: Jak wybrać słupki drogowe do pracy intensywnej?

Dodatkowo jeżeli potrzebujesz sprawnego i niezawodnego słupka elektrycznego do miejsc, które wymagają wzmożonej ochrony, zapoznaj się ze specyfikacją słupków antyterrorystycznych – jest to szczególny rodzaj słupka automatycznego o zwiększonej odporności na uderzenia (z większą prędkością i przez samochody o większej masie).

Przeczytaj: Czym są i jak działają słupki antyterrorystyczne?

2 – Ruchoma zapora drogowa a rozłożenie obciążenia pracą

Mimo iż słupki parkingowe hydrauliczne nadają się do pracy intensywnej, pamiętaj, by nie eksploatować ich ponad miarę. W przestrzeniach wyjątkowo popularnych, w których ruch jest nieprzerwany i całodobowy, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie systemu bollardów automatycznych. Rozłożenie ruchu na kilka słupków automatycznych pozwoli każdemu z nich pracować w granicach specyfikacji producenta.

Przeczytaj: Jak stworzyć funkcjonalny i przystępny cenowo system barier drogowych?

3 – W co powinien być wyposażony niezawodny, długotrwały słupek parkingowy chowany?

Słupki automatyczne mogą być wyposażone w różne dodatki, które przysługują się ich bezawaryjności. Dobrym przykładem są diody LED bądź paski odblaskowe, które poprawiają widoczność słupków parkingowych w trudnych warunkach pogodowych i nocą. Podobną funkcję może pełnić sygnalizacja akustyczna pracy, informująca o chowaniu lub wysuwaniu się słupka.

Przeczytaj: Funkcjonalność słupków parkingowych automatycznych przy złej pogodzie

Przerwaniu pracy spowodowanemu awarią sieci elektrycznej zapobiega zasilanie awaryjne UPS, które zapewnia ciągłość funkcjonowania. Natomiast w wyjątkowo mroźnych regionach Polski znaczenie zyskuje ogrzewanie skrzynki fundamentalnej, które stoi na straży funkcjonowania słupka elektrycznego niezależnie od temperatury na zewnątrz i obecności śniegu, lodu.

4 – Słupki parkingowe elektryczne a serwisowanie i pielęgnacja

Chowane słupki parkingowe muszą być regularnie serwisowane, zgodnie z zaleceniami producenta. Przeglądy techniczne wykonywane przez specjalistów oraz samodzielnie weryfikowanie płynności pracy stanowią podstawę długofalowej bezawaryjności.

Na co dzień słupki parkingowe automatyczne trzeba oczyszczać z zabrudzeń mogących doprowadzić do zatarcia mechanizmu oraz ograniczenia widoczności diod LED czy pasków odblaskowych. Stała ekspozycja na deszcz grozi korozją w przypadku niedopatrzenia uszkodzeń mechanicznych, dlatego trzeba sprawdzać stan fizyczny i techniczny słupków. Nie zapomnij o przyjrzeniu się elektronice, w tym połączeń z akumulatorem awaryjnym.

5 – Kontrola rzadko używanych słupków miejskich

Kontrolowanie płynności i odpowiednich czasów chowania i wysuwania się słupków parkingowych automatycznych jest szczególnie ważne w odniesieniu do modeli rzadko używanych, np. chroniących wjazdu do ścisłego rynku. Tutaj niezbyt często wpuszcza się samochody, toteż łatwo zapomnieć o regularnych kontrolach stanu działania. Tymczasem słupki automatyczne mogą pełnić w tym miejscu bardzo ważną funkcję – wpuszczać na strzeżony teren samochody należące do pogotowia, straży pożarnej czy policji. Należy zatem mieć pewność, że kiedy słupek automatyczny będzie potrzebny, wsunie i wysunie się sprawnie – bez przestojów, opóźnień, problemów.

Szlabany parkingowe automatyczne Beninca i słupki parkingowe automatyczne RISE

Na stronie internetowej RISE znajdziesz szlabany automatyczne Beninca i słupki automatyczne RISE. Wśród szlabanów parkingowych warto zwrócić uwagę na modele elektromechaniczne z serii EVA, LADY i VE. Różnią się m.in. szerokością ramienia (zobacz modele do 5 m długości i do 8 m długości) i kolorem, a także funkcjami podstawowymi i dodatkowymi.

Z kolei w kolekcji RISE znajdziesz słupki parkingowe automatyczne SPARTACUS (hydrauliczne) i VIGILANT (elektromechaniczne). Wybierz kolor, wymiary i dodatki, które pozwolą Ci w maksymalnym stopniu ochronić, a przy okazji ozdobić parking.