Jak przygotować teren pod montaż szlabanu automatycznego?
Przygotowanie terenu pod montaż szlabanu automatycznego – np. parkingowego lub osiedlowego – wymaga odpowiedniego zaplanowania, i to już na etapie zakupu szlabanu. W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy kluczowe kroki realizacji instalacji, abyś miał pewność, że zakupiony przez Ciebie szlaban automatyczny będzie działał sprawnie i pozostanie trwały przez długi czas. Poznaj etapy montażu szlabanu i zabezpiecz swój teren!
1 – Wybór szlabanu automatycznego
Perfekcyjny montaż szlabanu na nic się zda, jeśli wybierzesz szlaban automatyczny niskiej jakości. Na naszym blogu opublikowaliśmy kilka poradników wyboru szlabanu, do których Cię odsyłamy. Na bazie doświadczenia polecamy szlabany automatyczne Beninca, które możesz obejrzeć na naszej stronie.
- Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szlabanu? (Szlabany na pilota, liczba cykli, czas otwierania)
- Dlaczego warto wybierać szlabany parkingowe z bezprzewodową pętlą indukcyjną w jezdni?
2 – Wybór miejsca do montażu szlabanu
Miejsce montażu szlabanu nie może być przypadkowe. Wybierz lokalizację, która zapewni bezpieczny i płynny ruch pojazdów – w jedną lub dwie strony, w zależności od potrzeb – a także sprawne działanie samego szlabanu. Przestrzeń musi być wystarczająco szeroka, aby ramię szlabanu mogło podnieść się w pełni, a jego koniec o nic nie wadził. Ponadto warto rozważyć pozostawienie miejsca dla pieszych i rowerzystów.
Pamiętaj też o widoczności szlabanu – miejsce jego instalacji musi gwarantować dobrą widoczność ramienia, aby nie doszło do przypadkowego uszkodzenia przez niespodziewającego się blokady kierowcę. Dodatkowym zabezpieczeniem wartym rozważenia jest sygnalizacja świetlna – lampa ostrzegawcza.
3 – Przygotowanie gruntu pod szlaban
Montaż szlabanu przeprowadza się na terenie równym, utwardzonym, stabilnym. Jeżeli obecnie powierzchnia taka nie jest, należy ją wyrównać i usunąć ewentualne przeszkody – kamienie, korzenie, roślinność. Ponadto konieczne może się okazać wykonanie podbudowy betonowej, aby konstrukcja szlabanu była stabilna.
4 – Wykonanie fundamentów szlabanu automatycznego
Po przygotowaniu gruntu można przejść do wykonania fundamentów szlabanu – solidnych, przekładających się na stabilne mocowanie. Fundamenty powinny zostać wykonane zgodnie z wytycznymi producenta – wszelką dokumentację instalacyjną otrzymasz wraz ze szlabanem lub znajdziesz na stronie Beninca. Elementem wykonywania fundamentów jest pozostawienie kanałów technicznych służących do poprowadzenia przewodów elektrycznych do zasilania szlabanu automatycznego.
5 – Przygotowanie instalacji elektrycznej szlabanu automatycznego
Aby szlaban automatyczny działał, wymaga podłączenia do zasilania – energii elektrycznej. Trzeba zatem przygotować i doprowadzić instalację elektryczną do wykonanego w poprzednim kroku fundamentu. Instalacja powinna zostać wykonana zgodnie z normami bezpieczeństwa oraz uwzględniać potrzebną moc do zasilania silnika i mechanizmu szlabanu – warto zdać się w tym względzie na specjalistów.
Na tym etapie warto też rozważyć dodatkowe elementy: fotokomórkę, pętlę indukcyjną czy system zdalnego sterowania. Jeśli chcesz rozszerzyć o nie podstawową funkcjonalność szlabanu automatycznego, będziesz musiał zaplanować na nie miejsce.
6 – Ostatnia weryfikacja i montaż szlabanu automatycznego
Przed samym montażem szlabanu automatycznego warto ostatecznie sprawdzić, czy teren został odpowiednio przygotowany, a fundamenty i instalacja elektryczna spełniają wymogi. Trzeba też upewnić się, że wokół szlabanu będzie wystarczająco dużo miejsca, aby przeprowadzać cykliczne przeglądy i serwis.
Jeżeli wszystko jest w porządku, można przejść do instalacji szlabanu automatycznego – najpierw próbnej (weryfikacji, czy wszystkie elementy do siebie pasują), potem zaś właściwej, na stałe. Montaż powinien być wykonany starannie i zgodnie z zaleceniami producenta – tutaj także warto zdać się na specjalistów.