Jak wybrać słupki drogowe i miejskie do centrum miasta?

Słupki drogowe, parkingowe i miejskie wybierane do reprezentacyjnych przestrzeni publicznych, np. centrum miasta, zabytkowego placu czy dworca, muszą odznaczać się cechami takimi jak wysoka funkcjonalność, wydajność, bezawaryjność, estetyka. Przeczytaj niniejszy poradnik i poznaj wszystkie kryteria, które powinny spełnić słupki uliczne i drogowe przeznaczone do ochrony rynku i innych ważnych miejsc publicznych.

Funkcjonalne słupki drogowe do rynku, na plac i przed dworzec

Słupki miejskie służą do zabezpieczenia stref nieprzeznaczonych do wjeżdżania samochodem oraz regulowania ruchu drogowego i pieszego. Odgradzają m.in. chodniki, place, skwery, parki, rynki miast, parkingi i obszary zabytkowe od ulic i innych stref, po których mogą poruszać się auta. Aby jednak zadbać o funkcjonalność barier w przestrzeni miejskiej, trzeba sięgnąć po właściwe słupki drogowe.

Słupki uliczne i parkingowe dzielą się na słupki automatyczne, słupki półautomatyczne i słupki stałe. Pierwsze i drugie nadają się do miejsc, które okazjonalnie są lub powinny być udostępniane samochodom. Dobrym przykładem jest plac przed dworcem kolejowym, który z uwagi na dużą liczbę poruszających się po nim pieszych nie powinien być dostępny dla kierowców samochodów, jednak w szczególnych sytuacjach musi zostać udostępniony karetce pogotowia, straży pożarnej, policji czy pogotowiu energetycznemu. Łatwy do usunięcia z drogi słupek parkingowy chowany może uratować życie i zdrowie wielu ludzi. Z kolei przy chodnikach wystarczą słupki miejskie stałe.

  • Jeżeli chcesz zabezpieczyć strefę miejską przed wjazdem samochodów, ale z uwagi na jej charakterystykę musisz uwzględnić sytuacje krytyczne, podczas których będzie trzeba wpuścić pogotowie lub inne służby, wybierz słupki automatyczne.
  • Jeśli chcesz odgrodzić strefę w centrum miasta od ruchu samochodowego, a jednocześnie umożliwić wjazd we wcześniej zaplanowanych sytuacjach – np. podczas wystawy samochodów zabytkowych – wybierz słupki półautomatyczne o korzystnym stosunku ceny do funkcjonalności.
  • W przypadku potrzeby ochrony stref permanentnie wyłączonych z użytku drogowego, np. chodników, deptaków, wybierz słupki stałe.
  • W szerokich przejazdach proponujemy połączenie słupków parkingowych automatycznych, półautomatycznych i stałych w ramach jednego atrakcyjnego cenowo systemu barier drogowych. Dowiedz się więcej: Jak stworzyć funkcjonalny i przystępny cenowo system barier drogowych?

Słupki ochronne drogowe przed urzędy, banki i ważne budynki

O ile klasyczny słupek parkingowy automatyczny świetnie sprawdzi się do ochrony placu czy parku, o tyle w niektórych strefach miejskich konieczne jest zabezpieczenie wyższego stopnia. Przykładowo miejsca reprezentacyjne, pomniki kultury, urzędy miejskie i przestrzenie, w których znajduje się szczególnie dużo ludzi, wymagają bariery drogowej, którą trudno będzie sforsować nawet przy działaniu celowym. Taką barierę stanowią słupki antyterrorystyczne, czyli słupki automatyczne o specjalnym wzmocnieniu, nierzadko pancerne. Uniemożliwiają próby sforsowania nawet dużym samochodom, w tym tirom.

Dlaczego automatyczne słupki antyterrorystyczne są tak ważne w przestrzeni publicznej? Wyobraź sobie rynek w pięknym sobotnim dniu, plac przed stadionem na pół godziny przed meczem lub plac koncertowy na chwilę przed wystąpieniem artysty. Jeden akt terroryzmu lub nawet nieszczęśliwy wypadek kierowcy pojazdu mógłby pozbawić życia dziesiątki osób.

Trwałe słupki miejskie do przestrzeni publicznej

Na funkcjonalność słupków drogowych, zwłaszcza długoterminowo, przekłada się materiał wykonania. Najmocniejsze i najtrwalsze są słupki parkingowe metalowe, przy czym liczy się także wykończenie. Jeśli słupki drogowe mają się znaleźć na świeżym powietrzu, muszą wytrzymać w każdych warunkach pogodowych. Deszcz, śnieg, oblodzenie, niska bądź wysoka temperatura ani częste i duże wahania temperatur nie mogą im zaszkodzić. Nieco mniejsze wymagania powinny spełniać słupki parkingowe stosowane wewnątrz budynków, np. na parkingu w galerii miejskiej.

Jeśli mowa o centrum miasta, placach, skwerach, deptakach i dworcach, warto wybrać słupki drogowe stalowe wykonane ze stali nierdzewnej. W naszej kolekcji dostępne są dwa rodzaje: metalowe słupki miejskie ze stali malowane proszkowo oraz słupki drogowe stalowe ze stali nierdzewnej AISI 316 elektropolerowanej. Co istotne, każdy model możesz zamówić w preferowanym rodzaju produkcji.

Miejskie słupki drogowe: odblaskowe czy LED?

W funkcji blokad drogowych wzdłuż ulic i chodników sprawdzą się tradycyjne słupki drogowe odblaskowe, których odblaski uaktywniają się dopiero pod wpływem kontaktu ze światłem lamp samochodowych. Wówczas kierowca upewnia się co do granic drogi, którą podąża i którą i tak już zna – każda droga wygląda podobnie. Natomiast przestrzenie miejskie zorganizowane są na różne sposoby. Gdyby kierowca pojazdu musiał czekać na odpowiedź odblasku podczas poruszania się po centrum wieczorem, nocą, wczesnym rankiem lub przy niekorzystnej pogodzie, jechałby bardzo wolno i w stresie.

W związku z powyższym najlepszymi słupkami miejskimi do przestrzeni o zróżnicowanej organizacji – placów, rynków, skwerów, dworców – są słupki drogowe z diodami LED. Diody mogą zostać zaprogramowane na zapalanie się o konkretnych godzinach lub podłączone do czujnika wykrywającego zapadanie ciemności.

Eleganckie słupki drogowe: stalowe, malowane

Wspomniane już słupki drogowe metalowe są wartościowe nie tylko z powodu trwałości czy też wysokiego stopnia ochrony wjazdu. To także modele oznaczające się atrakcyjną estetyką, co w przestrzeniach miejskich jest bardzo ważne. Słupek drogowy stalowy malowany prezentuje się elegancko. Może mieć różne wymiary: szerokość, wysokość. Diody LED umieszczone na górnym końcu słupka drogowego dodają mu elegancji, a jednocześnie chronią pieszych przed przypadkowym zderzeniem i – jak już wspomnieliśmy – kierowców samochodów przed wjechaniem. Dodatkowo słupek drogowy metalowy ze stali nierdzewnej nie pokrywa się rdzą, nawet jeśli przez wiele dni z rzędu pada deszcz lub zimą stal ulega oblodzeniu.

Jakie jeszcze mogą być słupki drogowe metalowe?

Wiesz już, na jakie główne cechy warto zwrócić uwagę, gdy chce się wybrać najlepsze słupki drogowe automatyczne, półautomatyczne lub stałe do przestrzeni publicznych. A jednak nie są to jeszcze wszystkie kryteria, które sprzyjają korzystnej decyzji zakupowej. Przykładowo w miejscach udostępnianych pojazdom w sytuacjach krytycznych lub okazjonalnych należy zwrócić uwagę na wydajność, a więc intensywność działania bądź też liczbę cykli pełnego chowania i wysuwania słupka drogowego w ciągu minuty. Im krótszy czas opuszczenia słupka, tym lepiej – służby ratunkowe powinny móc dotrzeć do poszkodowanego bezzwłocznie. Największą wydajnością powinny się odznaczać chowane słupki parkingowe.

Kolejnym kryterium wyboru może być łatwość obsługi. Nowoczesne słupki miejskie z kolekcji Rise da się połączyć w ramach jednego systemu zarządzania i chociażby opuszczać jednocześnie za pomocą jednego kliknięcia. Oczywiście takie nowoczesne słupki uliczne można obsługiwać za pomocą pilota lub aplikacji.

Wybierając słupki parkingowe automatyczne lub półautomatyczne, zwróć uwagę na zarządzanie w przypadku awarii. Jeśli doszło do usterki, np. w wyniku próby sforsowania, lub nastąpiła przerwa w dostawie prądu, słupki parkingowe elektryczne powinno się dać obsługiwać ręcznie. Słupek parkingowy stały nie zapewnia obsługi manualnej, jednak w kryzysowej sytuacji powinien być możliwy do względnie szybkiego zdemontowania. Dodatkowo słupki automatyczne i półautomatyczne można podłączyć do alternatywnego źródła zasilania, w przypadku naszych produktów do systemu UPS. Co istotne, nasze słupki drogowe po wykryciu awarii przełączają się na zasilanie awaryjne samoistnie.

Słupki drogowe, słupki parkingowe i słupki uliczne z kolekcji Rise

Zachęcamy do wyboru słupków drogowych, miejskich, ulicznych i parkingowych z jednej z serii produktowych przygotowanych przez markę Rise. Nasze słupki miejskie wymagają zróżnicowanego zasilania i mają transformator pozwalający na samodzielny wybór napięcia. Bez względu na model wyróżniają się niskim zużyciem prądu, co jest szczególnie ważne w obliczu europejskiego kryzysu energetycznego.

Nasze elektryczne słupki drogowe stalowe odznaczają się systemem zabezpieczającym przed próbą sforsowania, połączeniem z internetem (Ethernet TCP/IP LAN), wbudowanym układem do sterowania dwoma sygnalizatorami świetlnymi oraz enkoderem. Dzięki czujnikowi do wykrywania przeszkód nie zniszczą przejeżdżającego nad nimi pojazdu, nawet gdy jest długi, co wymusza opóźnienie powrotu do pozycji wyjściowej zabezpieczającej. Samodzielnie skonfigurujesz pętle magnetyczne i przełączniki do różnych konfiguracji – są to opcje programowalne w słupkach drogowych Rise. Programowanie i obsługiwanie ułatwi Ci diagnostyczna dioda LED.

Jak już wiesz, słupek parkingowy wysuwany i słupek stały sprawdzają się w nieco innych miejscach – np. przy dworcu vs. wzdłuż chodnika – bądź stosowane są w ramach jednego zdywersyfikowanego systemu barier drogowych. Nie muszą jednak, a wręcz nie powinny znacząco się od siebie różnić wizualnie. Dzięki produktom z asortymentu Rise możesz stworzyć spójny estetycznie, funkcjonalny system kontroli wjazdu. W każdej serii słupków drogowych znajdziesz modele automatyczne, półautomatyczne i stałe, dzięki czemu postronne osoby spacerujące po placu nawet nie zauważą, że słupki uliczne czymś się różnią. Ty z kolei wydasz na ochronę terenu publicznego znacznie mniej, niż gdybyś zamówił same słupki parkingowe automatyczne – o najwyższej funkcjonalności, ale przy okazji najdroższe.

Zobacz nasze słupki ochronne drogowe z kolekcji Spartacus, Vigilant, Ranger, Fix. Force. Możesz wybrać modele z jednej serii lub łączyć je pomiędzy seriami. Zadbaliśmy o wspólną estetykę, byś miał większy wybór.

Zapoznaj się także z artykułem: Wszechstronne zastosowanie słupków parkingowych