Wszechstronne zastosowanie słupków parkingowych
Przeczytaj, komu i w jakiej sytuacji przyda się słupek parkingowy. Dowiedz się, kto i gdzie może go postawić, komu zaś za montaż grozi kara. A może słupki parkingowe automatyczne i półautomatyczne mają dodatkowo inne wartościowe zastosowania? Sprawdź!
Słupki parkingowe w przestrzeni miejskiej i prywatnej
Podstawową i kluczową w świetle prawa kwestię stanowi upoważnienie do zastosowania słupka parkingowego przez daną osobę w konkretnym miejscu. Jeżeli w grę wchodzi teren prywatny należący do osoby, która chce postawić słupki parkingowe, nie ma problemu – nie zachodzi konieczność ubiegania się o zgodę. Doskonałym przykładem są tereny prywatne należące do przedsiębiorców, którzy chcą mieć gwarancję zawsze wolnego miejsca parkingowego dla siebie i swoich pracowników.
Zupełnie inaczej jest, gdy chodzi o teren publiczny, miejski. Jeżeli mieszkasz bądź prowadzisz firmę w centrum miasta i w godzinach szczytu nie możesz znaleźć miejsca do zaparkowania, niestety nie wolno Ci wydzielić dowolnej przestrzeni. Z kolei na terenie wynajmowanym prawdopodobnie będziesz mógł zastosować słupek parkingowy, choć wcześniej musisz skontaktować się z właścicielem i uzyskać zgodę na ingerencję w teren. Taka sytuacja może mieć miejsce chociażby na osiedlu strzeżonym, na którym wykupiłeś miejsce parkingowe.
Kiedy warto ubiegać się o słupek parkingowy?
W wyjątkowych przypadkach słupki parkingowe można i warto ustawiać zarówno na terenie wynajmowanym, jak i w przestrzeni należącej do miasta. Dobry przykład stanowią obszary bezpośrednio przylegające do firm i instytucji świadczących usługi publiczne. Prowadzisz gabinet lekarski? Dla Ciebie i Twoich schorowanych pacjentów absolutnie nie powinno zabraknąć miejsca! Słupki parkingowe przydadzą się także przy hotelach, restauracjach, urzędach i bibliotekach miejskich, ośrodkach nauki i kultury, obiektach sportowych.
Jakie inne strefy mogą, a wręcz powinny mieć słupki parkingowe? Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych (należące do konkretnych osób i oznaczone numerami rejestracyjnymi lub ogólnodostępne), obszary dostawcze i wyładunkowe, miejsca przeznaczone dla pojazdów specjalnych (karetki pogotowia, wozu strażackiego, pojazdu pogotowia energetycznego, śmieciarki).
Słupki parkingowe automatyczne jako słupki miejskie
Ciekawym i popularnym zastosowaniem dla słupków parkingowych automatycznych i półautomatycznych jest przemienienie ich w słupki miejskie. Mogą stać w centrum miasta, przy deptakach, boiskach, dworcach, obszarach zielonych oraz w dowolnym innym fragmencie przestrzeni publicznej, w których to na co dzień zakazuje się wjazdu, jednak w wyjątkowych sytuacjach należy wpuścić pojazdy szybko, by przeprowadzić sprawną akcję medyczną lub ugasić pożar. W miejscach o wyjątkowej wadze sprawdzą się przede wszystkim słupki antyterrorystyczne, szczególnie trudne do sforsowania. W kolekcji Rise znajdziesz wszystkie wymienione słupki parkingowe/miejskie – zobacz nasze realizacje.
Dlaczego warto wybrać miejskie słupki automatyczne? Ponieważ do ich obsługi nie jest potrzebna manipulacja manualna. W razie akcji ratunkowej można błyskawicznie zrównać je z ziemią, wsuwając w tunel – i to wszystkie równocześnie. Kiedy w grę wchodzą życie i zdrowie, nie można tracić ani sekundy. W nocy słupki miejskie są podświetlone, co zapewnia im doskonałą widoczność i wyklucza przypadkowe najechanie przez kierowcę.
Pozwolenie na słupki miejskie automatyczne lub słupki parkingowe składane
Jeżeli teren jest prywatny i należy do Ciebie, nie musisz ubiegać się o pozwolenie na postawienie słupków parkingowych. Natomiast jeśli teren jest prywatny lub miejski, a Ty jedynie dzierżawisz bądź wynajmujesz fragment, będziesz musiał wnieść podanie.
Zwróć się do wspólnoty mieszkaniowej, czyli zarządcy osiedla mieszkaniowego, na którym znajduje się parking/miejsce, na którym chcesz ustawić słupek parkingowy. Taka sama procedura dotyczy ubiegania się o pozwolenie na montaż słupka parkingowego na parkingu naziemnym, podziemnym, wewnętrznym i zewnętrznym. Uwaga jednak! Nie wystarczy, że jesteś mieszkańcem danego osiedla. Wcześniej musisz wykupić miejsce, i to konkretne, ustalone z zarządcą. Wówczas zostanie ono przypisane do Twojego mieszkania, numeru rejestracyjnego bądź Ciebie osobiście.
Wystosuj wniosek do urzędu miasta bądź urzędu gminy, jeśli teren należy do miasta, nie zaś prywatnego dewelopera, jak w przypadku nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. W przestrzeni miejskiej częściej mamy do czynienia ze słupkiem parkingowym ustawianym przez pracownika firmy niż mieszkańca budynku znajdującego się w pobliżu parkingu.
I pamiętaj, nie omijaj procedur. Jeśli nie dostałeś pozwolenia na montaż słupka parkingowego bądź nawet nie wniosłeś podania, a mimo tego pozwoliłeś sobie na stałe zabezpieczenie miejsca postojowego, zostaniesz ukarany. Władze usuną blokadę, Ty zaś otrzymasz grzywnę w wysokości nawet 500 zł. Jeśli w wyniku Twojego działania ktoś dozna szkody, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności – od cywilnej po karną. Stanie się tak, jeżeli zdarzy się wypadek, a straże bądź osoby potrzebujące pomocy nie będą miały gdzie zaparkować.