Szlabany na parkingach we wspólnotach i na strzeżonych osiedlach
Od jakiegoś czasu trwa dyskusja w mediach i na portalach społecznościowych o coraz powszechniej stosowanych grodzeniach. Mieszkańcy wspólnot i osiedli strzeżonych coraz chętniej zabezpieczają teren, a powodów jest co najmniej kilka. I chociaż trend ten nie wszystkim się podoba, wszystko wskazuje na to, że odgradzanie części wspólnych od okolicznych ulic i terenów będzie miało swoją kontynuację. Podpowiadamy, dlaczego warto stosować takie rozwiązanie, gdzie warto je stosować i w jaki sposób wprowadzić je w życie. Zapraszamy!
Dlaczego warto odgradzać teren wspólnoty mieszkaniowej i strzeżonego osiedla?
Chociaż przyczyn odgradzania terenów wspólnoty mieszkaniowej i strzeżonych osiedli jest mnóstwo, najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo. Warto rozpatrywać je możliwie w jak najszerszym zakresie – mówimy tu zarówno o ochronie przeciwwłamaniowej, przeciw aktom wandalizmu, jak i ochronie dzieci swobodnie bawiących się pod domami czy blokami. Niestety o włamaniach i napadach mieszkańców w ich własnych domach słyszymy coraz więcej i mają one miejsca nie tylko w okresach wakacyjnych czy świątecznych. Ogrodzenie terenu pozwala lepiej kontrolować osoby, wchodzące na nasz teren, a także znacząco utrudniają wjazd na nasz teren samochodem.
Dzieci bawiące się na placu zabaw, jak i na pozostałych częściach wspólnych, dzięki grodzeniom są lepiej chronione przed niebezpiecznymi sytuacjami – jest to szczególnie ważne, jeśli pragniemy mieć na tyle dużo swobody, by dzieci mogły wychodzić na podwórko same.
Kolejnym istotnym atutem odgradzania terenów wspólnoty mieszkaniowej czy strzeżonego osiedla jest ograniczenie parkowania samochodów przez osoby nieupoważnione. Problem z niedostateczną liczbą miejsc parkingowych jest szczególnie dobrze znany mieszkańców centrów miast, okolic szkół i przedszkoli, rynków i lokali usługowych. Wydzielenie wspólnej przestrzeni należącej do osiedla czy wspólnoty mieszkaniowej pozwala skutecznie zabezpieczyć miejsca parkingowa dla mieszkańców i ich gości.
Jak dbać o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej i strzeżonego osiedla?
Ogrodzenie całego osiedla lub terenu wspólnoty to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie zagrożenia i zwiększenie komfortu mieszkańców. Aby ograniczyć wjazd osobom nieupoważnionym możemy zamontować bramę wjazdową lub szlaban. Szlabany parkingowe są rozwiązaniem tańszym i mniej kłopotliwym – nie musimy przede wszystkim z należytą troską odśnieżać podjazdu zimą i skuwać lodu, jaki gromadzi się w prowadnicach, a także na bieżąco zgarniać liści jesienią.
Ponadto warto zadbać o odpowiednie oświetlenie terenu wspólnego, a stosowane grodzenia powinny być wyposażone w mechanizmy samodomykające się. Z kolei szlaban na parkingu we wspólnocie mieszkaniowej czy na strzeżonym osiedlu powinien być wyposażony w funkcje, ułatwiające wjazd i wyjazd mieszkańców oraz służb ratowniczych.
Nowoczesne szlabany na parkingach wspólnot mieszkaniowych i osiedli strzeżonych
Aby wjazd i wyjazd na grodzony teren był bezpieczny, należy zamontować jeden z mechanizmów, wykrywających obecność pojazdu, który blokuje zamykanie szlabanu na parkingu, gdy w świetle grodzenia znajduje się pojazd. Mechanizm taki tak naprawdę powinien być uzupełnieniem każdego szlabanu, jednak jest on niezbędny przede wszystkim w przypadku, gdy wyjeżdżający z terenu osoby włączają się do ruchu na często uczęszczaną ulicę. Zamykanie szlabanu po opuszczeniu światła ogrodzenia przez pojazd możliwe jest dzięki przewodowej lub bezprzewodowej pętli magnetycznej. Bezprzewodowa pętla magnetyczna to rozwiązanie wybierane coraz częściej – łatwy montaż na powierzchni lub pod powierzchnią, wytrzymała bateria (żywotność do 10 lat) oraz wytrzymałość urządzenia na duże ciężary zapewniają bezpieczne użytkowanie szlabanu na parkingu.
Bezpieczeństwo mieszkańców zapewniamy także dzięki możliwości wjazdu karetki pogotowia, policji czy straży pożarnej bez konieczności uruchamiania szlabanu przez jednego z mieszkańców. Jest to możliwe dzięki urządzeniu, które odczytuje homologowane dźwięki wskazanych służb.
Z kolei komfort, ale i bezpieczeństwo mieszkańców zwiększają rozwiązania, które umożliwiają podniesienie szlabanu bez konieczności wysiadania z samochodu. Najpopularniejszym z nich jest otwieranie na pilot, ale dostępne są także funkcje otwierania domofonem, aplikacją w telefonie czy kartą zbliżeniową. Podnoszenie szlabanu bez wysiadania z samochodu i automatyczne zamykanie się go po przejechaniu przez otwarty szlaban to najefektywniejszy i najbezpieczniejszy system dla mieszkańców, którzy nie tylko nie muszą moknąć i marznąć podczas otwierania, ale przede wszystkim nie martwią się o próbę kradzieży samochodu w tym krótkim czasie, gdy opuszczają swój pojazd.
Jaki wybrać szlaban na parking we wspólnocie mieszkaniowej?
Wybierając szlaban na parking we wspólnocie czy na strzeżone osiedle, należy więc uwzględnić systemy zapewniające bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, a także wytrzymałość komponentów. Ponadto można postawić na estetykę – do wyboru są szlabany na parking w uniwersalnym kolorze metalicznym oraz w kolorze pomarańczowym. Koniecznym jest również uwzględnienie szerokości wjazdu – w naszej ofercie dostępne są szlabany o długości do 5 oraz do 8 metrów. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami w preferowany sposób: ul. Holenderska 1, Czosnów, 798 859 859, biuro@beninca.pl.