Najlepsza blokada wjazdu na posesję, parking lub inny teren – jaką wybrać?

Chcesz zabezpieczyć teren prywatny lub miejski przed wjazdem niepowołanych osób? Przekonaj się, jaki rodzaj blokady wybrać, by dopasować system ochrony do danego miejsca. W ofercie Rise znajdziesz szlabany parkingowe i osiedlowe oraz słupki parkingowe, słupki miejskie, inne. To na nich skupiliśmy się w artykule. Zapraszamy!

Kiedy wybrać szlabany parkingowe (automatyczne, manualne)?

Szlabany parkingowe to niewłaściwie dobrana blokada wjazdu do centrum miasta bądź na deptak miejski, za to bardzo dobre zabezpieczenie przed niekontrolowanym wjazdem na parking przy galerii handlowej, urzędzie miejskim, szpitalu, hotelu, biurowcu. Nowoczesne szlabany parkingowe automatyczne sprawdzą się w każdej przestrzeni parkingowej z ograniczoną liczbą miejsc, w której zatrzymać się mogą wyłącznie osoby upoważnione: pracownicy biurowca posiadający legitymację, goście hotelowi, klienci sklepu. Co istotne, szlabany elektryczne można połączyć z systemem monitoringu (np. w szpitalu, gdzie liczy się bezpieczeństwo ludzi przebywających w budynku, ale nie trzeba uiszczać opłat za postój) bądź z urządzeniem do pobierania opłat czy biletów (np. w galerii handlowej). Modele te do pracy nie wymagają obsługi człowieka.

Na parkingu rzadko uczęszczanym korzystniejszy od elektrycznego szlabanu automatycznego może się okazać tradycyjny szlaban manualny, podnoszony i opuszczany przez stróża. Należy jednak przeliczyć koszty związane z zatrudnieniem stróża do obsługi szlabanu parkingowego i zestawić z ceną jednorazowego zakupu wysokiej jakości, trwałego szlabanu automatycznego.

Szlabany osiedlowe i inne

Doskonałym zabezpieczeniem na nowoczesnych osiedlach strzeżonych są szlabany osiedlowe, działające analogicznie do szlabanów parkingowych automatycznych. Zazwyczaj nie wymagają zatrzymywania się ani przybliżania do czytnika karty czy breloka. Ponieważ na osiedlu mieszka wiele osób, a każda powinna mieć swobodny, nieodpłatny dostęp do parkingu, świetnym wyjściem będzie zintegrowanie szlabanów na osiedlach z aplikacją pobieraną na telefon.

Innym rodzajem zabezpieczeń w przestrzeni miejskiej są szlabany kolejowe – koniecznie elektryczne, automatyczne. Wymagają zintegrowania z systemem świetlnym sygnalizującym, kiedy można przejechać. Spotykamy także szlabany w lesie, najtrudniejsze do sforsowania, bo metalowe. Mocny szlaban do lasu wymaga obsługi manualnej przez upoważnioną osobę, dlatego stanowi najbardziej krytyczną blokadę z dotąd zaprezentowanych.

Słupki parkingowe: automatyczne, ręczne

Jak wskazuje nazwa, słupki parkingowe chowane to blokady wjazdu znajdujące zastosowanie na parkingach. Choć w nielicznych przypadkach mogą przejąć funkcję szlabanów parkingowych, na ogół służą innym celom. Przede wszystkim słupki parkingowe chronią konkretne miejsca parkingowe przed zajęciem, np. wykupione przez mieszkańca osiedla strzeżonego, przynależne pracownikom biurowca, przeznaczone dla konkretnego auta przewożącego osobę niepełnosprawną. Raczej nie są to słupki parkingowe automatyczne, tylko najprostsze modele ręczne.

Z kolei nowoczesne słupki parkingowe automatyczne, dostępne w ofercie Rise, sprawdzają się jako blokada wjazdu automatyczna na teren prywatny, np. blokada wjazdu na posesję, bądź ochrona miejsc parkingu awaryjnego, np. dla pojazdów służb technicznych danego osiedla. O ile szlabany parkingowe odgradzają teren przeznaczony do częstego użytkowania, o tyle słupki parkingowe chowane – automatyczne, półautomatyczne, terrorystyczne – stawia się w miejscach dopuszczonych do użytkowania sporadycznie. Zachęcamy do przeczytania artykułu: Wszechstronne zastosowanie słupków parkingowych.

Blokada wjazdu automatyczna: słupki miejskie

Słupki miejskie automatyczne – wymiennie z półautomatycznymi – to najkorzystniejsza blokada wjazdu automatyczna w przestrzeni miejskiej. Spotyka się je w ścisłym centrum miasta, na deptakach, przed dworcami, urzędami miejskimi, przy parkach i w innych miejscach, w których ludzie spędzają czas, ale nie wolno wjeżdżać samochodom. Słupki bezpieczeństwa działające automatycznie mają na celu zablokowanie wjazdu kierowcom aut – ale nie np. rowerzystom – na co dzień, a zarazem umożliwienie wjazdu w szczególnych sytuacjach. Do szczególnych sytuacji mogą należeć zarówno wypadek lub pożar obiektu położonego w ścisłym centrum, jak i wystawa samochodów zabytkowych, którymi trzeba wjechać do rynku.

W szczególnych sytuacjach blokada wjazdu automatyczna jest błyskawicznie chowana, by umożliwić jak najszybsze i bezpieczne przedostanie się konkretnych pojazdów – policji, pogotowia, straży pożarnej – na chroniony teren. W miejscach bardzo ważnych, chociażby przy dworcach i obiektach sportowych, warto wykorzystać najwyższej jakości słupki bezpieczeństwa – słupki antyterrorystyczne.

Stałe słupki uliczne – blokada bezwzględna

Funkcjonalne słupki miejskie to także słupki uliczne stałe, bez funkcji chowania. Wykorzystuje się je do odgradzania terenów, na które samochody nie mogą wjeżdżać – bezwarunkowo. Warto jednak wiedzieć, że tego typu słupki uliczne mają dodatkową funkcję. Ponieważ są tańsze niż słupki miejskie automatyczne, używa się ich w połączeniu z automatycznymi i półautomatycznymi do tworzenia sprawnie działających systemów barier drogowych w szerokich przejazdach lub wokół rozległej przestrzeni miejskiej. Skorzystanie z oferty Rise sprawi, że efekt wizualny będzie jednolity, elegancki, ponieważ nasze serie produktowe obejmują wszystkie rodzaje słupków ulicznych. Ty zaoszczędzisz pieniądze, a nikt nie zauważy różnicy.