Nowoczesne rozwiązania na parkingi wielopoziomowe: rola szlabanów automatycznych

Aby parking był funkcjonalny, wymaga sprawnego zarządzania, m.in. szybkiej i niezawodnej kontroli wjazdu i wyjazdu. Nic zatem dziwnego, że w nowoczesnych przestrzeniach wykorzystuje się automatyczne szlabany parkingowe. Są one nieodłącznym elementem nawet małych i jednopoziomowych parkingów. Tym bardziej warto z nich skorzystać, gdy chce się zarządzać parkingiem wielopoziomowym, chociażby w galerii handlowej. Jaką rolę pełnią tam szlabany automatyczne? Odpowiadamy!

Szlaban automatyczny na parking wielopoziomowy – rozładowywanie kolejki

Parkingi znajdujące się w popularnych i masowo uczęszczanych miejscach, chociażby we wspomnianych galeriach handlowych, są oblegane. Gdyby nie sprawna kontrola wjazdu – złożona m.in. ze szlabanów automatycznych, urządzeń do pobierania biletów, fotokomórek i pętli indukcyjnych – kierowcy ustawialiby się w długie kolejki, w których mogliby utknąć. Tymczasem dzięki szeregowi czujników i automatów przejazd przez szlaban parkingowy odbywa się sprawnie. Kierowca podjeżdża, biletomat uruchamia się sam po wykryciu pojazdu lub przyciśnięciu guzika, następnie ramię szlabanu się unosi i samochód przejeżdża. Po niedługiej chwili akcja zostaje powtórzona dla kolejnego auta.

Szlaban automatyczny na parking wielopoziomowy – szybkie, płynne przejazdy

Mówiąc o rozładowywaniu kolejki na obleganym parkingu wielopoziomowym, nie sposób nie wspomnieć o czasie otwierania i zamykania szlabanu oraz liczbie cykli pracy w ciągu doby. Im większą popularnością cieszy się dany parking, tym szlaban automatyczny powinien być szybszy i sprawniejszy. Pozornie między trzema a siedmioma sekundami nie ma ogromnej różnicy – oba czasy są krótkie. Jednakże jeśli pomnożysz te liczby przez setki czy nawet tysiące aut przewijających się przez parking każdego dnia, nagle różnica staje się znacząca.

Szlaban automatyczny na parking wielopoziomowy – prowadzenie kierowcy na właściwy poziom

Oblegane parkingi w popularnych miejscach mogą nie tylko generować kolejki, ale także zmuszać kierowców do szukania wolnych miejsc na oślep. Szybko zapełniające się miejsca postojowe odsuwają w czasie moment wjazdu na parking od faktycznego zaparkowania. W tym względzie również szlaban automatyczny odgrywa ogromną rolę. Połączony z systemem zliczania pojazdów i nawigowania kierowców – np. za pomocą zielonych i czerwonych lamp – wskazuje, gdzie właściciel pojazdu powinien jechać, aby łatwo znaleźć miejsce postojowe. Jeżeli na danym poziomie nie ma już żadnego wolnego miejsca, szlaban automatyczny pozostanie nieaktywny, a zielone strzałki wskażą piętro niżej lub wyżej.

Szlaban automatyczny na parking wielopoziomowy – ochrona życia i zdrowia ludzi

Szlaban automatyczny na parkingu wielopoziomowym może i powinien zapewniać natychmiastowy wjazd pojazdom uprzywilejowanym, takim jak karetka pogotowia, wóz straży pożarnej czy samochód policyjny. Niezwłoczne otwieranie szlabanu na sygnał karetki możliwe jest dzięki modułowi wbudowanemu w nowoczesny szlaban parkingowy. Tego typu szlaban otwierany syreną nie wymaga od służb interwencyjnych pobierania biletu, ponadto w kryzysowej sytuacji ramię szlabanu podnosi się niezależnie od liczby zajętych miejsc postojowych na danym piętrze parkingu wielopoziomowego.

Szlabany wjazdowe na parking wielopoziomowy a bezpieczeństwo i zdalne zarządzanie

Zastosowanie szlabanów automatycznych wpływa również na bezpieczeństwo parkingów wielopoziomowych. Inteligentne szlabany automatyczne mogą być zaprogramowane do blokowania dostępu w określonych godzinach lub dla nieuprawnionych pojazdów. Dodatkowo możliwość zdalnego sterowania dostępem do parkingu ułatwia zarządzanie w sytuacjach awaryjnych.

Pilot do szlabanu i otwieranie szlabanu telefonem na parkingu wielopoziomowym

Nowoczesny szlaban automatyczny na parkingu wielopoziomowym może zostać zintegrowany nie tylko z systemem parkingowym do pobierania biletów i opłacania postoju. Jeżeli mowa chociażby o parkingu w galerii handlowej, warto rozważyć dodatkowe, bezpłatne sposoby otwierania szlabanu, np. przez pracowników sklepu znajdującego się w galerii. Osoby zweryfikowane – pracownicy sklepów czy ochrona budynku – mogą otrzymać piloty do szlabanu bądź karty zbliżeniowe. Dostępny jest również moduł otwierania szlabanu telefonem: GSM (dzwoni się na numer szlabanu) bądź wi-fi (piloty do szlabanu przybierają formę aplikacji zainstalowanej w telefonie, wymagającej połączenia z internetem).

Automatyczny szlaban na parking wielopoziomowy – komfort kierowców

Jak skłonić kierowców do wybierania właśnie tego parkingu, nie zaś innego położonego w bliskiej odległości? Także za sprawą efektywnego systemu kontroli wjazdu i szlabanów automatycznych. Komfort użytkowników takiego parkingu znacząco się podnosi dzięki integracji inteligentnych szlabanów wyjazdowych z wygodnymi systemami płatności, np. automatami do opłacania postoju ustawionymi między galerią handlową w parkingiem. Kierowcy dokonują płatności po drodze do samochodu, a potem nie muszą wysiadać z auta, by wyjechać z parkingu.

Rola szlabanów automatycznych na parkingach wielopoziomowych – podsumowanie

W obliczu rosnącej liczby pojazdów na ulicach miast parkingi wielopoziomowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem pozwalającym na efektywne zarządzanie przestrzenią parkingową. Aby zapewnić płynność ruchu oraz bezpieczeństwo użytkowników, kluczową rolę odgrywają nowoczesne systemy kontroli dostępu, w tym szlabany automatyczne. Te inteligentne urządzenia są nieodzownym elementem infrastruktury parkingowej, ponieważ umożliwiają kontrolę nad wjazdem i wyjazdem pojazdów, a także przyczyniają się do zwiększenia wydajności obsługi parkingu.

Wprowadzenie automatyzacji jest korzystne także z ekonomicznego punktu widzenia. Choć początkowy koszt instalacji systemu może być wysoki, długoterminowo pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych poprzez zmniejszenie potrzeby personelu do obsługi wjazdów i wyjazdów oraz poprawę efektywności zarządzania miejscami parkingowymi. Ponadto system długofalowo przyczynia się do redukcji spalin.

I wreszcie wprowadzenie inteligentnych szlabanów automatycznych na parkingach wielopoziomowych przyczynia się do podniesienia ogólnej jakości usług parkingowych. Szlabany automatyczne umożliwiają lepsze zarządzanie przestrzenią parkingową i poprawiają doświadczenia użytkowników pod względem szybkości obsługi, bezpieczeństwa oraz wygody korzystania z miejsca postojowego. Sprawiają, że więcej kierowców wybiera dany parking zamiast innych.

Szlaban automatyczny na parking wielopoziomowy

Na naszej stronie znajdziesz automatyczne szlabany parkingowe idealne na parking wielopoziomowy. Można je połączyć z urządzeniami poprawiającymi jakość funkcjonowania parkingu z kolekcji marki RISE i oferty firmy Beninca (zobacz wszystkie szlabany Beninca). Przed zakupem szlabanu parkingowego i pozostałych elementów systemu kontroli przejazdu należy dokładnie przeanalizować potrzeby i wymagania związane z kontrolą dostępu. Zachęcamy do kontaktu z nami – chętnie doradzimy w wyborze.

Ważne jest zwrócenie uwagi m.in. na długość ramienia szlabanu, która powinna być dostosowana do szerokości wjazdu. Zbyt krótkie ramię nie będzie skutecznie blokować przejazdu, podczas gdy zbyt długie może utrudniać ruch w sąsiednich pasach bądź powodować ryzyko uszkodzenia pojazdów. W naszej kolekcji znajdziesz szlabany do 5 m długości ramienia oraz szlabany do 8 m długości ramienia.

Wybierając szlaban automatyczny Beninca z dobrze rozwiniętą siecią serwisową, unikniesz problemów związanych z przestojami w działaniu systemu parkingowego. Nasze produkty są trwałe i odznaczają się wysokim stopniem niezawodności. Ponadto zapewniamy elementy wymienne oraz możliwość integracji szlabanu z systemami bezpieczeństwa już teraz używanymi przez Twoją firmę.

Na koniec warto podkreślić, że dobrze dobrany szlaban parkingowy to nie tylko większe bezpieczeństwo i funkcjonalność, ale również podniesienie prestiżu firmy poprzez estetyczny wygląd i nowoczesną technologię kontrolującą dostęp do parkingu. Szlabany parkingowe automatyczne Beninca są eleganckie i mają funkcje wymienione w niniejszym artykule – to doskonały wybór na parking wielopoziomowy!