Blokady parkingowe – zasady ustawiania słupków parkingowych

Chcesz się upewnić, że na Twoim miejscu parkingowym nie stanie inny kierowca? A może martwi Cię, że kierowcy postawią blokady na terenie należącym do Ciebie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kto i kiedy ma prawo do postawienia blokady parkingowej, a także kiedy i od kogo musi uzyskać zgodę. Zapraszamy!

Blokada parkingowa na terenie prywatnym i publicznym

Słupki parkingowe chowane w ziemi, składane i przenośne to akcesoria, dzięki którym łatwo i skutecznie zabezpieczysz miejsca parkingowe, które należą do Ciebie bądź które przynależą do budynku Twojej firmy. Jeżeli jesteś właścicielem terenu, na którym chcesz ustawić blokadę parkingową, nie musisz prosić nikogo o pozwolenie ani nawet informować o zamiarze montażu słupka parkingowego. Uwaga jednak! Istnieje wyjątek – nie wolno Ci dowolnie postawić słupka parkingowego na drodze, nawet jeśli należy do Ciebie. Ponadto musisz uzyskać zgodę, jeśli teren prywatny należy do innej osoby, chociażby dewelopera osiedla strzeżonego czy właściciela zakładu pracy.

Kiedy uzyskanie zgody na postawienie słupka parkingowego jest konieczne?

  • Jeżeli jest to teren publiczny.
  • Jeżeli jest to teren prywatny należący do innej osoby.
  • Jeżeli nie jesteś właścicielem terenu, lecz dzierżawisz go bądź wynajmujesz.

Warto podkreślić, że blokady parkingowe są ułatwieniem nie tylko dla osób, które chcą zostawić auto blisko domu bądź pracy. To doskonałe rozwiązania także dla przedsiębiorców korzystających z usług dostawców (samochody dostawcze zajmują wiele miejsca) i kurierów (jeżeli Twoi pracownicy rozwożą klientom produkty, np. posiłki lub zakupy, będziesz potrzebował miejsc parkingowych dla wszystkich kurierów). Szczególne znaczenie zaś mają słupki parkingowe na miejscach osób z niepełnosprawnością.

Montaż słupka parkingowego – tak, ale…

Mimo iż możesz dowolnie zarządzać terenem, którego jesteś właścicielem, nie powinieneś zapomnieć o podstawowych zasadach stosowania blokad parkingowych. Przede wszystkim zamontowane słupki parkingowe nie mogą stwarzać zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, np. mieszkańców osiedla strzeżonego, klientów placówki z parkingiem prywatnym, gości hotelowych. Ponadto słupki parkingowe mogą blokować postój osobom postronnym, nieupoważnionym do parkowania w danym miejscu, ale nie służbom ratunkowym. Należy zadbać o to, by karetka pogotowia, straż pożarna, policja czy straż miejska zawsze miały gdzie wygodnie i bezpiecznie zaparkować.

Zgoda na tradycyjną blokadę składaną lub słupek parkingowy

Czy na wykupionym miejscu parkingowym wolno Ci postawić blokadę parkingową? Nie, opłacenie miejsca parkingowego to stanowczo za mało. Zgodnie z polskim prawem musisz uzyskać zgodę od właściciela terenu właśnie na montaż akcesorium ochronnego. Ponadto jesteś zobowiązany do zakupu blokady parkingowej spełniającej normy, mającej atest i gwarantującej sprawność oraz trwałość. Takie słupki parkingowe znajdziesz w kolekcji Rise.

Kto wydaje zgodę na blokady parkingowe?

  • W przypadku chęci postawienia słupka parkingowego na terenie miejskim skieruj się do urzędu gminy lub miasta.
  • W przypadku chęci postawienia słupka parkingowego na osiedlu mieszkalnym skieruj się do wspólnoty mieszkaniowej.
  • W przypadku chęci postawienia słupka parkingowego na osiedlu strzeżonym bądź innym terenie prywatnym skieruj się do jej właściciela.

Zgodę na postawienie blokady parkingowej może wydać zarówno właściciel, jak i upoważniony do tego zarządca lub przedstawiciel właściciela.

Zasady stawiania blokad parkingowych i parkowania na zabezpieczonych miejscach

Tym, czego zrobić nie możesz, jest samowolne, a co za tym idzie bezprawne zamontowanie blokady parkingowej na terenie publicznym bądź prywatnym należącym do innej osoby. Nawet jeśli jest to blokada składana bądź przenośna, a Ty ustawiłeś ją tylko na chwilę. Tego rodzaju działanie podlega karze do 500 zł. Dodatkowo właściciel bądź zarządca terenu mają prawo usunąć blokadę bez powiadamiania Cię o tym. Na miejsce mogą zostać wezwane policja lub straż miejska.

Jak wyjaśniliśmy, nie wolno Ci postawić słupka parkingowego na drodze (nawet należącej do Ciebie), a także w sposób utrudniający zatrzymanie się pojazdom ratunkowym, porządkowym i naprawczym. Inną zasadą, o której powinieneś pamiętać, jest honorowanie miejsc parkingowych zabezpieczonych blokadami. Jeżeli właściciel zapomniał podnieść blokadę, nie oznacza to, że możesz zrobić sobie postój na jego miejscu. Grozi Ci za to proces cywilny. Ponadto właściciel w odwecie może podnieść blokadę, więc kiedy wrócisz do pojazdu, nie będziesz mógł wyjechać.

Jeżeli interesują Cię inne sposoby, w jakie wykorzystuje się słupki parkingowe w przestrzeni miejskiej, a także chciałbyś wiedzieć, jakie zasady muszą spełnić, by dało się nimi zabezpieczyć przestrzeń wokół dworca lub centrum miasta, przeczytaj artykuł: Wszechstronne zastosowanie słupków parkingowych.