System kontroli wjazdu na parking: szlabany parkingowe i inne urządzenia
Zarządzasz parkingiem miejskim lub osiedlowym i chcesz stworzyć wydajny, funkcjonalny system kontroli wjazdu ze szlabanem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, by zakupić cały niezbędny sprzęt i ułatwić wjazd i wyjazd osobom powołanym do zatrzymywania się na parkingu. Zapraszamy!
Szlabany parkingowe – system kontroli wjazdu w przestrzeni miejskiej
Nowoczesna, automatyczna kontrola ruchu drogowego niewątpliwie sprawdzi się w przestrzeni publicznej, do której powinny dostawać się wyłącznie osoby spełniające kryteria, np. posiadające pobrany bilet. Szlabany parkingowe w przestrzeni miejskiej stawia się na parkingach w centrum miasta, przed budynkami użyteczności publicznej i w strefach potencjalnie dostępnych dla wszystkich (zarządzanych przez miasto). Ponieważ ruch samochodowy jest tutaj nieustanny i niezależny od dnia czy godziny, należy wybrać szlabany elektryczne automatyczne, niewymagające obecności człowieka do obsługi. Funkcjonalne szlabany parkingowe muszą mieć długość ramienia dopasowaną do szerokości przejazdu, a jeśli ramię jest długie – np. do 8 m lub dłuższe – korzystnie zastosować element podtrzymujący: podporę stałą lub ruchomą. Za wydajność odpowiada wysokiej jakości automatyka, ściśle określająca liczbę cykli otwierania/zamykania szlabanu w ciągu minuty lub godziny. Dodatkowe warte uwagi rozwiązanie to odblaskowe naklejki widoczne nocą i przy złej pogodzie.
Miejski system kontroli wjazdu poza szlabanami parkingowymi może obejmować zintegrowane lampy informacyjne wskazujące, czy na parkingu zostały jeszcze wolne miejsca. Na terenach o szczególnym znaczeniu szlabany parkingowe warto połączyć z monitoringiem. Ponadto system kontroli wjazdu na parking miejski powinien korzystać ze sprawdzonych urządzeń do opłacania postoju. Do wyboru są systemy: 1) pobierania biletu i opłacania w kasie automatycznej, do której trzeba udać się przed powrotem do auta, 2) pobierania biletu i opłacania w terminalu podczas wyjazdu, w trakcie przebywania w aucie.
Szlabany elektryczne – kontrola ruchu w miejscu pracy i pobytu
System kontroli wjazdu na parking przed budynkiem firmowym, hotelem, ośrodkiem wczasowym, sanatorium bądź innym miejscem, w którym konkretne osoby przebywają przez długi czas, wygląda nieco inaczej niż w przypadku systemu kontroli wjazdu na parking miejski. Po pierwsze tutaj automatyka szlabanu parkingowego może obejmować mniejszą liczbę cykli podnoszenia/opuszczania ramienia, ponieważ liczba osób wjeżdżających jest mniejsza, a co za tym idzie występuje mniejsza rotacja użytkowników parkingu. Po drugie system kontroli wjazdu nie musi obejmować monitoringu ani lamp (choć oczywiście może). I w końcu po trzecie rzadziej korzysta się z urządzeń do pobierania biletów i opłacania postoju.
Sprawna i korzystna dla osób upoważnionych do parkowania przed biurowcem czy hotelem kontrola ruchu drogowego może obejmować żetoniarkę lub automat do odczytywania kart pracowniczych/hotelowych. Pracownicy nie powinni płacić za osiem godzin postoju każdego dnia, podobnie jak goście hotelu lub kuracjusze sanatorium. Jeżeli jednak na parking pozwala się wjeżdżać także osobom postronnym, szlabany elektryczne można połączyć z urządzeniami akceptującymi zarówno karty płatnicze, jak i karty stałego użytkownika (pracownika, klienta, gościa).
Szlabany osiedlowe – system kontroli wjazdu na parking
Szlabany elektryczne jako element systemu kontroli wjazdu na parking spotyka się także na osiedlach strzeżonych. Nie wymagają integracji z lampami kontrolnymi, ponieważ zazwyczaj parkingi osiedlowe – na powierzchni i pod ziemią – przewidują miejsca dla wszystkich mieszkańców. Mogą za to mieć taśmy LED przymocowane na ramieniu. Szlabany osiedlowe – w przeciwieństwie do szlabanów parkingowych np. w galeriach miejskich – są stale wystawione na niekorzystne warunki pogodowe, dlatego bardzo ważny jest wybór odpornych na silne nasłonecznienie, deszcz i niskie temperatury materiałów wykonania. Z racji tego, że na osiedlach nie parkują tiry ani inne duże pojazdy, sprawdzi się ramię do 5 m długości.
Sprawny system kontroli wjazdu musi być połączony z automatem weryfikowania osób chcących wjechać na teren osiedla. W ten sposób kontrola ruchu nie wymaga stałego monitorowania przez ochroniarza. Świetnie sprawdzą się szlabany na pilota, przy czym właściciel osiedla musi wziąć pod uwagę możliwość zgubienia lub uszkodzenia pilotów przez mieszkańców. Znacznie częściej spotyka się więc szlabany na osiedlach zintegrowane z aplikacją zainstalowaną na telefonie, wymagającą znajomości kodu. Szlabany osiedlowe nie muszą odznaczać się najwyższą wydajnością, gdyż podobnie jak w przypadku hotelowych i firmowych użytkowane są umiarkowanie często. Warto natomiast upewnić się, że kontrola ruchu drogowego jest niezawodna i pozwala mieszkańcom opuszczać teren osiedla w dogodnej dla nich chwili. Produkty najwyższej jakości o niskim stopniu awaryjności znajdziesz w kolekcji Rise.