Jak działają szlabany na parkingach strzeżonych?

Zarządzasz parkingiem strzeżonym i rozważasz zainstalowanie szlabanu automatycznego w celu podniesienia bezpieczeństwa i efektywności tego parkingu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób działa szlaban parkingowy typu automatycznego. Zobacz, jakie modele ma w ofercie Rise. Wybierz ten, który pasuje do Twoich potrzeb i oczekiwań. Zapraszamy!

Szlaban parkingowy automatyczny vs. szlaban parkingowy ręczny

W zależności od tego, w jaki sposób chcesz chronić swój teren i pozostawiane na nim samochody, możesz zdecydować się na nowoczesny szlaban parkingowy automatyczny bądź klasyczny szlaban parkingowy ręczny. Za ten pierwszy zapłacisz więcej, natomiast nie będziesz musiał uczestniczyć w procesie otwierania i zamykania przejazdu kierowcom chcącym zostawić auto na terenie chronionym. O działaniu szlabanu automatycznego przeczytasz w dalszej części artykułu.

Znacznie tańszym i prostszym rozwiązaniem jest szlaban parkingowy ręczny. Ten model wymaga stałej obecności człowieka i kontrolowania osób chcących wjechać na teren prywatny. Zatrudniona osoba sprawdza identyfikator, bilet lub inny dokument poświadczający prawo do wjazdu i ręcznie uruchamia otwarcie szlabanu wjazdowego.

Jak działa szlaban parkingowy automatyczny? – różne rodzaje pracy

Nowoczesny szlaban parkingowy automatyczny znajduje zastosowanie w centrach handlowych i sportowych, innych dużych budynkach i na obszernych terenach, czyli wszędzie tam, gdzie występuje duży i ciągły ruch samochodowy, a ludzie chcą zostawiać pojazdy na określony czas. Modele dostosowane do konkretnych miejsc to m.in.:

  • szlaban parkingowy na pilota – idealny na teren prywatny, na którym jest zaledwie kilku bądź kilkunastu kierowców i każdy może mieć swojego pilota. Przykłady to dom prywatny, firma, magazyn,
  • szlaban parkingowy na telefon – najlepszy wybór na osiedle strzeżone. Dzięki szlabanowi parkingowemu na telefon mieszkańcy osiedla nie muszą wysiadać z auta, by usunąć blokadę. Po prostu wywołują sygnał poprzez aplikację i jadą dalej,
  • szlaban parkingowy na bilety – system zintegrowany z biletomatem. Sprawdza się przede wszystkim w przestrzeni miejskiej na parkingach płatnych. Szlaban parkingowy na bilety stosuje się również w centrach handlowych. Czasem bilety wymagają opłaty, czasem są darmowe na określony czas, np. pierwszą godzinę. Jeśli kierowca nie uiści opłaty, szlaban automatyczny pozostanie zamknięty i zmusi właściciela pojazdu do opłacenia postoju (w biletomacie bądź terminalu połączonym ze szlabanem na parking),
  • szlaban parkingowy na monety – alternatywa wobec szlabanu parkingowego na bilety. Tutaj płaci się z góry, a przy wyjeździe co najwyżej dopłaca różnicę. Zamiast przyjmować monety, szlaban parkingowy automatyczny może otwierać się po wrzuceniu żetonu,
  • szlaban parkingowy na kartę – połączenie szlabanu parkingowego na telefon, pilota i bilety. To model, dzięki któremu osoby posiadające kartę – np. pracownicy biurowca, mieszkańcy wieżowca albo goście hotelowi – nie muszą płacić za postój. Pozostałe osoby albo nie mają możliwości wjazdu, albo mogą wjechać po uiszczeniu opłaty,
  • szlaban parkingowy z domofonem – najczęściej połączony z innymi metodami otwierania, np. aplikacją na telefon bądź kartą. Dzięki systemowi domofonowemu nie trzeba zatrudniać osoby kontrolującej, kto wjeżdża na teren prywatny. Goście sami meldują się u właściciela mieszkania w wieżowcu czy firmy w biurowcu, po czym zostają wpuszczeni.

Otwieranie i zamykanie szlabanu na parking

Automatyczny szlaban na parking otwiera się na jeden z wymienionych wyżej sposobów. Ale to nie wszystko. Niektóre modele zostały wyposażone w detektor dźwięku i rozpoznają syreny pojazdów uprzywilejowanych, dzięki czemu ratownicy medyczni, strażacy czy policjanci nie muszą czekać na otwarcie szlabanu i mogą podjąć interwencję natychmiast. Funkcjonalny szlaban parkingowy automatyczny daje się odblokować mechanicznie w przypadku awarii zasilania. Najczęściej odbywa się to poprzez zwolnienie blokady kluczem, ale w wyjątkowych sytuacjach można wypchnąć ramię bez uszkadzania samego szlabanu.

Dobrze, by automatyczny szlaban na parking działał także w razie braku zasilania. Przyczynia się do tego zasilanie awaryjne dostępne wraz z wybranym modelem szlabanu. Ponadto dla lepszego – bezpieczniejszego, wydajniejszego – działania urządzenie można zintegrować z systemem monitoringu, lampą ostrzegawczą, systemem dźwiękowym. Aby zarządzać wygodnie wszystkimi szlabanami parkingowymi automatycznymi, nawet w jednym czasie, należy połączyć je w system parkingowy kontrolowany z poziomu aplikacji.

Obejrzyj szlabany automatyczne dostępne w kolekcji Rise. Oferujemy szlaban parkingowy 5 m i mniej oraz szlaban parkingowy 6 m i więcej. Warto wybrać właśnie modele działające w sposób automatyczny, bo stanowią ogromną oszczędność względem szlabanów parkingowych ręcznych, do których obsługi potrzeba co najmniej jednego pracownika (jeśli jest to teren dostępny 24/7, potrzebnych będzie więcej pracowników). Zapytaj nas o szczegóły. Polecamy również nowoczesny system parkingowy.