Zasady działania automatycznych słupków parkingowych

Zarządzasz przestrzenią publiczną lub prywatną i chcesz ją zabezpieczyć oraz ograniczyć wjazd osobom niepowołanym? Rozważ zainstalowanie miejskich słupków automatycznych zamiast szlabanów. Przed złożeniem zamówienia na konkretne modele przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób działają słupki automatyczne.

Słupki automatyczne parkingowe i miejskie – hydrauliczne i elektromechaniczne

Automatyczne słupki parkingowe i miejskie są alternatywą dla szlabanów. Wykorzystuje się je w przestrzeniach publicznej i prywatnej, w których szlabany wyglądałyby nieestetycznie bądź zakłócałyby swobodny ruch pieszych. Słupki automatyczne spotyka się więc w centrach miast, na parkingach strzeżonych, przy dworcach, w miejscach na ogół niedostępnych dla kierowców pojazdów, przede wszystkim samochodów.

W zależności od technologii pracy słupki automatyczne dzielą się na hydrauliczne i z napędem elektromechanicznym. Te pierwsze poleca się głównie do zabezpieczania przestrzeni o wysokim natężeniu ruchu, intensywnej eksploatacji. Te drugie wykorzystuje się w przypadku stref o średnim natężeniu ruchu, aczkolwiek na rynku dostępne są modele dostosowane do użytku ciągłego i intensywnego.

W kolekcji Rise znajdziesz zarówno słupki automatyczne hydrauliczne (z kolekcji Hydra), jak i słupki automatyczne elektromechaniczne (Force, Vigilant). Alternatywę stanowią słupki antyterrorystyczne, które również należą do słupków automatycznych. Wyróżnia je wzmocniona konstrukcja i jeszcze większa odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Słupki automatyczne miejskie – cechy

Miejskie i parkingowe słupki automatyczne to zabezpieczenia odporne na uszkodzenia mechaniczne (modele antyterrorystyczne są bardziej odporne niż modele standardowe) i trudne warunki pogodowe, a także działające sprawnie i cicho. Zachowują funkcjonalność w szerokim zakresie temperatur i nawet przy wysokiej intensywności pracy. Są doskonale widoczne w nocy i w czasie niepogody, ponieważ mają diody świetlne wbudowane najczęściej w górę słupka. Korzystają też z sygnalizacji dźwiękowej, by ostrzec kierowców i przechodniów przed opuszczeniem i podniesieniem blokady.

Do bardzo ważnych funkcji i rozwiązań przekładających się na sposób pracy słupków automatycznych należą: elektrozawór pozwalający na opuszczenie słupka w razie awarii zasilania, zasilanie awaryjne pozostawiające słupek automatyczny aktywny nawet w razie braku prądu, obsługa manualna kluczem, detektor dźwięku pojazdów uprzywilejowanych (wówczas słupek automatyczny opuszcza się sam), magnetyczny wyłącznik krańcowy, detektor przeszkód (detektor pętli indukcyjnej, czujnik amperometryczny), alarm w przypadku próby sforsowania słupka automatycznego.

Jak działają słupki automatyczne?

Praca słupków automatycznych opiera się na wykorzystaniu agregatu hydraulicznego bądź napędu elektromechanicznego. W pozycji zabezpieczającej słupek miejski wystaje z ziemi na wysokość określoną przez możliwości danego modelu oraz potrzeby klienta (niektóre słupki automatyczne można spersonalizować). Kiedy zachodzi konieczność opuszczenia słupka automatycznego i przepuszczenia pojazdu – np. należącego do właściciela posesji bądź uprzywilejowanego – całość szybko i sprawnie chowa się w ziemi.

Co istotne, słupki automatyczne można schować w ziemi na kilka sposobów:

  • poprzez zaprogramowanie opuszczania na określone dni i godziny,
  • poprzez jednorazowe opuszczenie za pomocą aplikacji lub pilota (sygnał radiowy),
  • poprzez jednorazowe opuszczenie wszystkich słupków w tym samym czasie – muszą zostać zintegrowane w jednej aplikacji,
  • ręcznie, kiedy występuje awaria zasilania,
  • automatycznie, gdy detektor dźwięku wykryje syrenę pojazdu uprzywilejowanego,
  • automatycznie, gdy słupek ma czytnik lub został zintegrowany z urządzeniem – np. parkometrem – odczytującym tablice rejestracyjne samochodów bądź kody kart dostępu.

Jeżeli zaprogramujesz słupki automatyczne tak, by chowały się w ziemi na noc lub w określonych godzinach, mechanizm będzie działał poprawnie bez konieczności sprawowania nad nim kontroli. Warto jednak podkreślić, że słupek wyposażony w detektor przeszkody nie wysunie się z powrotem, jeżeli wykryje znajdujący się nad nim samochód. Otrzymasz stosowne powiadomienie w aplikacji zarządzania systemem słupków ulicznych czy też parkingowych.

Zachęcamy do zapoznania się z kolekcją słupków automatycznych Rise. W razie pytań służymy pomocą – napisz lub zadzwoń. Chętnie poradzimy Ci, który model słupka automatycznego wybrać do przestrzeni, nad którą sprawujesz pieczę. Zobacz nasze dotychczasowe realizacje.