6 powodów, dla których warto korzystać ze szlabanu automatycznego osiedlowego lub parkingowego
Zastanawiasz się, czy kupić szlaban osiedlowy lub szlaban parkingowy w wersji w pełni automatycznej, czy może szlaban wjazdowy półautomatyczny bądź ręczny? Przeczytaj artykuł i poznaj główne zalety szlabanu automatycznego, w tym takie, których brakuje pozostałym rodzajom szlabanu na osiedle/parking. Jeśli przemówią do Ciebie argumenty i zdecydujesz się na automatyczny szlaban elektryczny, sprawdź ofertę Rise.
Szlaban osiedlowy zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom osiedla
Należy zacząć od tego, że szlaban na osiedlu – bez względu na rodzaj – zapewnia mieszkańcom bezpieczeństwo. Dzięki temu, że szlaban osiedlowy uniemożliwia wjazd osobom niepowołanym, utrudnia dokonywanie przestępstw, np. kradzieży i włamań, bo żeby dostać się do właściwego bloku i mieszkania, przestępca musiałby pokonać długi odcinek drogi pieszo. Trudno byłoby mu przenieść ciężkie drogie sprzęty, pozostając niezauważonym. Dodatkowo szlaban osiedlowy może zniechęcić wandali i grafficiarzy, a także osoby poszukujące miejsca do urządzenia imprezy na świeżym powietrzu.
Przeczytaj też: Szlaban na wjeździe na osiedle – bezpieczeństwo lokatorów, kierowców i pieszych
Szlaban parkingowy zapewnia skuteczną kontrolę wjazdu
Szlabany na osiedlach i parkingach poza bezpieczeństwem zapewniają mieszkańcom oraz innym osobom upoważnionym do wjazdu komfort szybkiego znalezienia miejsca do zaparkowania samochodu. Niestety na osiedlach otwartych znalezienie wolnej przestrzeni postojowej nierzadko graniczy z cudem. Jeśli właściciel osiedla deweloperskiego nie przewidział miejsca parkingowego przypadającego na każde mieszkanie bądź obok osiedla spółdzielczego został wybudowany blok deweloperski bez własnego parkingu, szybko pojawi się problem dysproporcji samochodów i miejsc parkingowych. Szlabany parkingowe mogą go rozwiązać, pozwalając na wjazd wyłącznie osobom zameldowanym na osiedlu posiadającym parking bądź takim, które wykupiły dostęp do przestrzeni postojowej lub konkretne miejsce.
Szlaban automatyczny to niższy koszt dla właściciela
Deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa bądź inni właściciele osiedla czy parkingu powinni rozważyć montaż szlabanu automatycznego także ze względów finansowych. Podczas gdy szlaban wjazdowy półautomatyczny – a tym bardziej wersja ręczna – wymaga zatrudniania pracownika, nierzadko kilku zmieniających się przez całą dobę, szlaban automatyczny nie potrzebuje do obsługi nikogo poza osobą chcącą wjechać na teren chroniony lub wyjechać z niego. Kontrola wjazdu odbywa się poprzez dostęp do pilota do szlabanu bądź posiadanie aplikacji otwierającej szlaban, ewentualnie za pomocą czytnika kart upoważniających do wjazdu czy wrzucenie żetonu, monety.
Wygodny szlaban elektryczny – otwieranie szlabanu telefonem, pilotem
Ponieważ automatyczne szlabany parkingowe i osiedlowe nie wiążą się z koniecznością zatrudniania pracownika do obsługi, są maksymalnie komfortowe dla mieszkańców osiedla czy też innych osób upoważnionych do wjazdu. Nowoczesne funkcje takie jak błyskawiczne unoszenie ramienia po użyciu pilota do szlabanu, a tym bardziej wygodne otwieranie szlabanu telefonem (pilot do szlabanu w telefonie w formie aplikacji), umożliwiają osobom upoważnionym wjazd na zabezpieczony teren niezależnie od dnia i godziny. Państwowe dni wolne ani środek nocy nie stanowią przeszkody. Dodatkowo natychmiastowa reakcja automatycznego szlabanu wjazdowego sprawia, że kierowca nie musi nawet zatrzymywać się przed barierą – może unieść ramię szlabanu w trakcie jazdy.
Przeczytaj też: Jak działają szlabany na parkingach strzeżonych?
Otwieranie szlabanu na sygnał karetki i inne nowoczesne funkcje szlabanu automatycznego
Automatyczne szlabany parkingowe i osiedlowe pozwalają na integrację z różnymi urządzeniami do kontroli wjazdu oraz modułami rozszerzającymi ich funkcjonalność. Jak już wyjaśniliśmy, dostępne są szlabany na pilota, aplikację w telefonie, żetoniarkę, czytnik kart. Pierwsze dwa sprawdzą się jako szlabany na osiedlach, przy firmie oraz na terenie prywatnym. Z kolei żetoniarki, wpłatomaty i czytniki kart bądź biletów można zintegrować ze szlabanem parkingowym na parkingu płatnym, np. w galerii handlowej.
Innymi ciekawymi i wartościowymi funkcjami są amperometryczne wykrywanie przeszkód oraz otwieranie szlabanu na sygnał karetki, czyli rozszerzenie szlabanu automatycznego o detektor konkretnego dźwięku. Tego typu szlaban elektryczny można zamontować na osiedlu, żeby pogotowie ratunkowe – bądź staż pożarna – miało szybki dostęp do osoby potrzebującej pomocy. Przede wszystkim jednak szlaban otwierany syreną sprawdza się przy szpitalach, ośrodkach medycznych, domach seniora i innych placówkach, do których pogotowie jeździ stosunkowo często.
Szlaban automatyczny także jako szlaban ręczny
W wyjątkowych sytuacjach szlaban automatyczny powinien zapewniać łatwe i szybkie awaryjne otwieranie szlabanu. Zasilane energią elektryczną ramię szlabanu musi dać się odblokować, jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu – szlaban wjazdowy zaś nie korzysta z zasilania awaryjnego – bądź dojdzie do uszkodzenia mechanizmu, np. z uwagi na próbę sforsowania. Manualne otwarcie szlabanu elektrycznego kluczem oraz mechanizm pozwalający na wyłamanie ramienia szlabanu bez uszkodzenia go to dwa sposoby na umożliwienie wjeżdżania i wyjeżdżania z terenu chronionego w przypadku awarii. Firma Rise należąca do grupy Beninca to producent nowoczesnych i niezawodnych szlabanów automatycznych, które polecamy. Zobacz modele o różnej długości ramienia: szlaban <5 m oraz szlaban <8 m.