Jak szlabany parkingowe współpracują z żetoniarką?
Automatyczny szlaban parkingowy i żetoniarka to dwa nowoczesne urządzenia, które mogą ze sobą współpracować w celu zwiększenia wydajności i kontroli strefy parkingowej, a także dla wygody osób chcących zaparkować i właściciela parkingu. W jaki sposób działają wspólnie żetoniarka i szlabany parkingowe? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu – zachęcamy do lektury.
Co daje współpraca żetoniarki i szlabanów parkingowych?
Jeżeli chcesz zmaksymalizować wydajność parkingu strzeżonego, możesz zainstalować jedno z urządzeń służących do samodzielnej obsługi przez klientów parkingu, czyli kierowców samochodów. Do tych urządzeń należą czytnik kart, automat do uiszczania opłat za postój czy też wspomniana w tytule niniejszego artykułu żetoniarka. Ta ostatnia jest rozwiązaniem łączącym atrakcyjny koszt inwestycji z funkcjonalnością. Żetoniarka bowiem przyjmuje od klientów żetony, dzięki czemu ramię szlabanu automatycznego zostaje podniesione, a kierowca może wjechać na parking i znaleźć miejsce postojowe. Wszystko to bez konieczności zatrudniania osoby do zarządzania parkingiem.
Ale to jeszcze nie koniec! Kolejną ogromną zaletą żetoniarki jest kontrola zatłoczenia parkingu. Jeśli parking jest niewielki lub cieszy się dużym zainteresowaniem, w godzinach szczytu może zabraknąć na nim miejsca. Dzięki brakowi wolnych żetonów żetoniarka poinformuje osoby szukające miejsca postojowego o braku wolnej przestrzeni. Zapobiegnie to ciągłemu przejeżdżaniu przez alejki z zaparkowanymi autami nowych pojazdów, a co za tym idzie zmniejszy się ryzyko uszkodzeń karoserii.
Jaki szlaban parkingowy można połączyć z żetoniarką?
Aby skorzystać z funkcjonalnego połączenia żetoniarki i szlabanu parkingowego, należy wybrać odpowiedni rodzaj szlabanu. Musi to być szlaban elektryczny, a jednocześnie szlaban automatyczny. Tylko dzięki elektrycznemu szlabanowi automatycznemu żetoniarka będzie w stanie wywołać pożądaną reakcję na wrzucenie żetonu przez klienta: podniesienie ramienia szlabanu.
Jaką żetoniarkę wybrać do szlabanu automatycznego?
Polecamy żetoniarkę z kolekcji RISE. Jest to nowoczesne urządzenie o pojemności 1500 żetonów, które można rozdawać osobom upoważnionym do wjazdu na parking (np. gościom hotelu bądź pracownikom firmy) albo sprzedawać w innym automacie czy też przez człowieka (np. kierowcom chcącym zatrzymać się na parkingu strzeżonym).
Żetoniarka RISE odznacza się cechami takimi jak:
- trwałe wykonanie – front ze stali nierdzewnej zapewniający ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi,
- wodoodporność – wykończenie kataforezą oraz malowaniem proszkowym i stopień ochrony IP54 sprawiają, że żetoniarka znajdzie zastosowanie także na parkingu zewnętrznym odkrytym,
- zabezpieczenie przed kradzieżą żetonów – kieszeń na żetony jest zamykana na klucz,
- wysokiej jakości system weryfikacji żetonów – żetoniarka Rise trafnie rozpoznaje żetony po grubości, wielkości i wadze, co zapobiega podnoszeniu ramienia szlabanu w odpowiedzi na podrabiany żeton. Kontrola jest jednocześnie wymiarowa i magnetyczna.
Kiedy warto zastosować żetoniarkę i szlaban na parking?
Żetoniarka nadaje się do otwierania szlabanów parkingowych chociażby przy biurowcach i innych budynkach firmowych, hotelach, restauracjach, supermarketach i galeriach handlowych, a także w miejscach uczęszczanych zarówno przez osoby upoważnione do parkowania za darmo, jak i przez pozostałe osoby.
Weźmy na przykład klientów ekskluzywnej restauracji, gości kilkugwiazdkowego hotelu czy pacjentów prywatnej kliniki medycznej. Wszyscy oni powinni móc parkować za darmo, dlatego w recepcji hotelowej lub medycznej albo przy restauracyjnym barze właściciele pojazdów otrzymują żeton uprawniający do nieodpłatnego postoju. Jeśli miejsc jest więcej niż klientów, dana firma może chcieć wynajmować nadwyżkę osobom trzecim – oni jednak muszą kupić żeton.
Podobnie jest w przypadku szlabanów parkingowych przy miejscach pracy. Aby pracownicy nie musieli wydawać pieniędzy na codzienne kilkugodzinne postoje, pod koniec każdego dnia lub tygodnia otrzymują żetony na kolejne dni parkowania za darmo. Natomiast inne osoby szukające miejsca postojowego muszą zapłacić za żetony. Może być również tak, że otrzymywanie żetonów objęte jest niewielką opłatą miesięczną, reszta pracowników zaś – bez umowy parkingowej – musi płacić stawkę wskazaną w osobnym automacie do pobierania biletów.
Czy szlaban na parking może być obsługiwany tylko przez żetoniarkę?
Co istotne, korzystanie z żetoniarki nie blokuje Ci drogi do jednoczesnego zastosowania innych metod otwierania szlabanów parkingowych. Przykładowo szlaban na parking może być otwierany kartą, kodem, brelokiem bądź telefonem przez te osoby, które mają wykupione miejsca parkingowe, wobec czego ich stanowiska nie zmniejszają puli stanowisk nieprzypisanych konkretnym kierowcom. Dopiero te osoby, które będą szukały miejsca dostępnego dla wszystkich, użyją żetoniarki.
Żetoniarka może też działać niezależnie od awaryjnego otwierania szlabanu (np. w przypadku przerwy w dostępie do prądu z sieci i braku akumulatora UPS) bądź też otwierania szlabanu na sygnał karetki. W tego typu wyjątkowych okolicznościach ramię szlabanu będzie się podnosiło automatycznie nawet bez zastosowania żetonu.
Czy żetoniarka działa wyłącznie na szlabany parkingowe?
Warto wiedzieć, iż nowoczesna żetoniarka obsługuje nie tylko szlabany elektryczne typu automatycznego. Jej użytkownicy mogą tworzyć również inne systemy barier drogowych, wśród których prym wiodą m.in. takie zestawy:
- żetoniarka + słupki parkingowe automatyczne,
- żetoniarka + napędy przesuwne,
- żetoniarka + napędy skrzydłowe.
W ten sposób na teren chroniony dostają się wyłącznie osoby upoważnione – które otrzymały bądź zakupiły żeton. Kiedy żetoniarka się zapełni, osoba odpowiedzialna za funkcjonalność danego miejsca musi odblokować szufladę i ponownie wprowadzić żetony do obiegu.
Gdzie wykorzystać żetoniarkę połączoną ze słupkami parkingowymi automatycznymi lub bramką?
Przykładowe miejsca wykorzystania żetoniarki z bramką automatyczną lub ze słupkiem automatycznym to:
- Wjazd na teren parkingu strzeżonego – słupki parkingowe automatyczne zamiast szlabanów parkingowych.
- Konkretne miejsce parkingowe – słupek parkingowy automatyczny zabezpiecza konkretne miejsce postojowe.
- Basen, siłownia, klub fitness lub SPA w ośrodku wypoczynkowym – jeżeli są to przestrzenie samoobsługowe, na które wejście mają tylko mieszkańcy ośrodka, żetony pomogą im w bezpłatnym otwarciu bramki. Może też być pobierana odgórna opłata za konkretną liczbę wejść na basen czy do klubu fitness w przeliczeniu 1 żeton = 1 wejście 1 mieszkańca ośrodka wypoczynkowego.
- Toaleta – chociażby na stacji benzynowej lub w miejscu publicznym, w którym wszyscy użytkownicy bądź część (np. niebędąca klientami stacji) powinni uiścić opłatę za żeton.
- Myjnia samochodowa – w samoobsługowych myjniach samochodowych żetoniarka pozwala klientom uruchomić myjkę na określony czas. Żetoniarka może też znaleźć się przy szlabanie wjazdowym lub słupku automatycznym ograniczających wjazd na teren myjni.
- Kemping – blokowany szlabanem wjazdowym może być także obszar przeznaczony na kemping. Jeśli został zaprojektowany do korzystania samoobsługowego, wystarczy żeton, by wjechać i zająć wolne miejsce do spędzenia weekendu czy dłuższego urlopu.
- Prysznic – a skoro już o kempingach mowa, tutaj znacznie więcej miejsc i usług można zautomatyzować. Doskonałym przykładem są prysznice działające na żetoniarkę – kupowane lub otrzymywane w ramach innej opłaty, np. kempingowej. Jeden żeton pozwala wówczas na jedno otwarcie bramki wpuszczającej do łazienki turystycznej z prysznicami.
Jeśli nie żetoniarka, to co innego do szlabanu parkingowego?
Jeżeli chcesz stworzyć sprawny samoobsługowy system parkingowy dla osób szukających miejsca postojowego, zamiast żetoniarki możesz wykorzystać zaawansowany Beninca Park System. Składa się z dwóch urządzeń: terminalu wjazdowego i terminalu wyjazdowego. Ten pierwszy pełni dwie funkcje – w zależności od tożsamości kierowcy wydaje bilet postojowy z kodem kreskowym (do późniejszego opłacenia) bądź weryfikuje i akceptuje abonamentową kartę zbliżeniową. Z kolei terminal wyjazdowy pozwala ponownie przekroczyć szlaban parkingowy – po zeskanowaniu opłaconego biletu lub zbliżeniowej karty abonamentowej. Tego typu nowoczesny system parkingowy doskonale sprawdza się w galeriach handlowych, na obszernych parkingach wielopoziomowych i przy biurowcach. Podczas gdy w żetoniarce jest miejsce na 1500 żetonów, system parkingowy pozwala na sprawną samoobsługę większej liczbie kierowców.
Karty abonamentowe – podobnie jak bezpłatne żetony do żetoniarki – mogą zostać rozdane pracownikom biurowca, gościom hotelowym, klientom danej placówki, pacjentom prywatnej kliniki medycznej lub pracownikom/klientom dowolnego innego miejsca, do którego należy parking strzeżony.
Warto wiedzieć, że system parkingowy Beninca Park System doskonale współpracuje ze szlabanem automatycznym z serii EVA. W kolekcji RISE znajduje się kilka modeli z tej kolekcji:
- EVA.5 – szlaban wjazdowy elektromechaniczny do pracy intensywnej z ramieniem prawym lub lewym do 5 m długości,
- EVA.7 – szlaban wjazdowy elektromechaniczny do pracy intensywnej z ramieniem prawym lub lewym do 7 m długości,
- EVA.8 – szlaban wjazdowy elektromechaniczny do pracy intensywnej z ramieniem prawym lub lewym do 8 m długości.
Każdy z tych szlabanów parkingowych odznacza się wbudowaną centralą, amperometrycznym zabezpieczeniem przed zgnieceniem i unowocześnionym odblokowaniem zewnętrznym. Na ramieniu szlabanu na parking EVA można umieścić funkcjonalne i eleganckie diody LED. Można też zamontować zasilanie awaryjne, fotokomórkę lub płytę fundamentową z kotwami, by rozszerzyć funkcjonalność szlabanu parkingowego. Zachęcamy do kontaktu w celu zapytania o indywidualną ofertę.