Szlaban na wjeździe na osiedle – bezpieczeństwo lokatorów, kierowców i pieszych

Bezpieczeństwo na osiedlu to kwestia wymagająca szerokiego rozpatrywania. Jak na bezpieczeństwo wpływają osiedlowe szlabany wjazdowe? Na to pytanie odpowiedzieć można w świetle poczucia bezpieczeństwa lokatorów, ale równie dobrze pod kątem uszkodzeń samochodów w trakcie awarii szlabanu czy prędkości dotarcia karetki pogotowia do potrzebującej osoby mieszkającej na osiedlu strzeżonym. Przeczytaj, jaką funkcję pełni szlaban osiedlowy w każdej z tych sytuacji!

Szlaban wjazdowy a bezpieczeństwo lokatorów osiedla strzeżonego

Najważniejszą funkcją szlabanu wyjazdowego na osiedle strzeżone jest oczywiście zapewnianie bezpieczeństwa i prywatności lokatorom. Dzięki szlabanowi osiedlowemu nie zachodzi ryzyko dostania się na teren prywatny osób niepowołanych – chociażby takich, które szukają wygodnej i zacisznej miejscówki do wypicia piwa z paczką znajomych, a przy okazji pozostawienia po sobie śladu na murze w postaci nieestetycznych bazgrołów.

Szlaban wjazdowy sprawi, że obcy ludzie nie zatrzymają się na parkingu osiedlowym nocą ani w godzinach pracy lokatorów, by włamać się do mieszkań i wynieść duże, ciężkie, kosztowne sprzęty. Przy okazji dzięki szlabanowi na osiedlu na parking nie wjadą osoby pracujące w okolicy i szukające darmowego postoju na czas pracy. Innymi słowy, szlaban wjazdowy sprawia, że lokatorzy czują się bezpieczni i zawsze znajdują miejsce dla swoich samochodów.

Szlaban osiedlowy a akcja ratunkowa pogotowia, straży pożarnej

Kolejnym zakresem rozpatrywania bezpieczeństwa na osiedlu jest przedstawienie szlabanu wjazdowego w kontekście akcji ratunkowych i konieczności błyskawicznego wjazdu na osiedle strzeżone przez karetki pogotowia, wozy straży pożarnej czy pojazdy policyjne. W mediach można znaleźć doniesienia, iż szlaban na osiedle utrudnił takie akcje i w efekcie pomoc nie została udzielona lokatorom na czas.

Faktycznie, niekiedy tak się dzieje. Bardzo ważne jest więc, by wybierając model do zabezpieczenia osiedla, wziąć pod uwagę cenę szlabanu i wynikające z niej funkcje. Najtańszy szlaban wjazdowy pozwoli deweloperowi zaoszczędzić, jednak kosztem bezpieczeństwa życia i zdrowia lokatorów. Wysokiej jakości szlaban osiedlowy powinien być wyposażony w detektor sygnałów pojazdów uprzywilejowanych, dzięki któremu ramię szlabanu zostaje natychmiastowo i automatycznie otwarte. Niezbędna jest też funkcja manualnego otwierania szlabanu wjazdowego w przypadku przerwy w dostępie do prądu, np. kluczykiem. W razie braku detektora sygnałów pewnym ułatwieniem w trakcie akcji ratunkowej staje się uchwyt ramienia umożliwiający łatwe wypchnięcie blokady, i to bez trwałego uszkodzenia szlabanu.

Szlaban wjazdowy na osiedlu a uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie mienia

I w końcu o bezpieczeństwie szlabanu na osiedlu można mówić w kontekście potencjalnych uszkodzeń pojazdów korzystających ze szlabanu, a także – mimo iż nie jest przeznaczony dla przechodniów – ludzi. Szlaban wjazdowy ma ramię aluminiowe bądź z tworzywa sztucznego. Choć drugie jest lżejsze, oba mogą wyrządzić sporo szkód. Mechanizm działania polega na szybkim opadaniu, dlatego jeśli ramię trafi w człowieka bądź pojazd, może przyczynić się do złamania kości, wgniecenia karoserii.

Tutaj po raz kolejny należy zwrócić uwagę na cenę szlabanu osiedlowego i funkcje – im więcej zabezpieczeń, tym wyższy koszt urządzenia. System obejmujący szlaban wjazdowy powinien składać się z fotokomórki wykrywającej ruch i zapobiegającej opuszczeniu ramienia w sytuacji, w której samochód zatrzymałby się w przejeździe bądź człowiek postanowiłby skorzystać z okazji i przemknąć tuż za samochodem. Wartościowymi elementami ochrony są pętla indukcyjna i lampa ostrzegawcza. Ponadto dobrze zastosować manualne zabezpieczenia na szlabanie wjazdowym, np. gumy odbojnikowe z krawędziową listwą optyczną bądź rezystancyjną znajdujące się w dolnej części ramienia.

Szlaban na osiedlu skrojony na miarę

Nie każdy szlaban wjazdowy na osiedlu ma wszystkie wymienione funkcje ochronne. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, iż mało który szlaban osiedlowy jest zaprojektowany do tak szczegółowej ochrony. Czy to znaczy, że deweloper musi wybrać szlaban osiedlowy o niższej jakości z tych dostępnych?

Bynajmniej. Zachęcamy do rozbudowania szlabanu wjazdowego z kolekcji Rise, by dopasować zabezpieczenia do potrzeb lokatorów osiedla strzeżonego. Za jednorazowo wyższą cenę szlabanu otrzymuje się produkt, którego koszty przeliczane są na ochronę życia i zdrowia – te zaś ceny nie mają. Jak wyjaśniliśmy, rozbudowany szlaban wjazdowy zabezpiecza także drogie samochody i inne pojazdy należące do mieszkańców osiedla.

Zapraszamy do kontaktu deweloperów, przedstawicieli administracji osiedli i innych zarządców przestrzeni publicznej, prywatnej.