Jak szlabany automatyczne mogą pomóc w kontrolowaniu płatności za parkowanie?

Mogłoby się wydawać, że jeśli chcesz skutecznie i wydajnie kontrolować płatności za parkowanie – np. na parkingu strzeżonym – musisz zatrudnić pracownika, przeszkolić go, opłacić mu pensję i zadbać o jego bezpieczeństwo w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Tymczasem istnieje sposób znacznie łatwiejszy i korzystniejszy dla Ciebie jako właściciela parkingu – przede wszystkim finansowo, ale nie tylko. Tym rozwiązaniem jest szlaban automatyczny. Dlaczego właśnie on? Jak automatyczne szlabany parkingowe samodzielnie „zarządzają płatnościami”? Sprawdź i zmodernizuj swój parking!

Automatyczne szlabany parkingowe zamiast pracowników

Automatyzacja obsługi parkingu za pomocą szlabanu parkingowego to rozwiązanie wpisujące się w obecny trend optymalizacji wydatków w firmie i zastępowania pracowników maszynami tam, gdzie jest to zasadne. I rzeczywiście, wykorzystanie automatycznych szlabanów parkingowych zamiast ludzi jest zasadne – szlabany wjazdowe tego typu mogą pracować efektywnie niezależnie od dnia, godziny, pogody czy innych czynników. Nawet niezależnie od dostępności prądu z sieci, o ile tylko wyposażysz swój szlaban elektryczny w zasilanie awaryjne UPS. W tym czasie pracownicy mogą zająć się zadaniami, które wymagają ludzkiej obecności bardziej niż pobieranie opłat za parkowanie.

Jak wykorzystać szlaban automatyczny do optymalizacji zarządzania płatnościami za postój?

Automatyczny rodzaj szlabanu parkingowego pozwala na integrację z innymi nowoczesnymi urządzeniami, które wspólnie tworzą system kontrolowania płatności za parkowanie. Mowa m.in. o:

  • systemie parkingowym – jest to urządzenie, za pomocą którego osoba chcąca zaparkować samochód pobiera bilet; w dalszej kolejności system parkingowy pozwala zweryfikować czas i całościowy koszt postoju oraz opłacić usługę,
  • pętli magnetycznej – ten nowoczesny mechanizm pozwala wywołać automatyczną reakcję na pojawienie się samochodu w zasięgu pętli – np. wydanie biletu lub podniesienie ramienia szlabanu – a także dba o bezpieczeństwo pojazdów przejeżdżających pod szlabanem, ponieważ zapobiega przedwczesnemu zamknięciu się szlabanu automatycznego. Dodatkową funkcją pętli magnetycznej jest zabezpieczanie terenu przed nieuprawnionym wjazdem, gdyż dzięki niej szlaban opuszcza ramię, jak tylko samochód wyjedzie z parkingu.

Szlaban automatyczny z pętlą magnetyczną i systemem parkingowym – znacznie więcej niż zarządzanie płatnościami na parkingu

Szlaban automatyczny wjazdowy lub wyjazdowy w zestawie z systemem parkingowym i pętlą magnetyczną umożliwia znacznie więcej niż kontrolowanie opłat za postój, bo także… zarządzanie dostępnością parkingu! Jeżeli Twój parking ma być niedostępny w konkretne dni (np. weekendy), w konkretnych godzinach (np. nocnych) bądź w sytuacji braku dostępności wolnych miejsc, pętla magnetyczna pozostanie nieaktywna, gdy osoba szukająca miejsca postojowego podjedzie do szlabanu wjazdowego.

Z kolei pętla magnetyczna przy szlabanie parkingowym wyjazdowym może pozostać niezależna i albo reagować otwarciem szlabanu (np. by wypuścić samochód i zwolnić miejsce dla nowego), albo nie reagować (np. w godzinach nocnych, gdy nie ma możliwości ani wjeżdżania, ani wyjeżdżania).

System płatności za parking a bezpłatny wjazd dla osób uprzywilejowanych

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie: czy szlabany parkingowe typu automatycznego, które zostaną połączone z systemem parkingowym i pętlą magnetyczną do zarządzania płatnościami na parkingu, są w stanie wpuszczać na teren strzeżony upoważnione osoby bez konieczności płacenia przez nie?

Jak najbardziej! Jeżeli chodzi o pojazdy uprawnione takie jak pogotowie ratunkowe, straż pożarna czy policja, wystarczy zainstalować w szlabanie automatycznym moduł otwierania szlabanu na sygnał karetki/straży/policji. Tego typu szlaban otwierany syreną znacznie podnosi bezpieczeństwo osób, które potrzebują pomocy – przebywających na parkingu bądź na terenie w pobliżu parkingu.

Z kolei w przypadku innych osób, które nie powinny płacić za postój – takich jak pracownicy firmy, do której należy parking strzeżony, goście hotelu czy pacjenci placówki medycznej – doskonale sprawdzą się moduły do zdalnego otwierania szlabanu. W naszej ofercie dostępne są szlabany na pilota, kartę zbliżeniową, domofon pozwalający na wpisywanie kodu. Oferujemy również otwieranie szlabanu telefonem – modułem GSM (wystarczy zadzwonić na numer szlabanu), modułem wi-fi (pilot do szlabanu w telefonie przyjmuje formę aplikacji i wymaga połączenia z internetem).

Jak wybrać właściwy szlaban automatyczny do kontrolowania płatności za parkowanie?

Pamiętaj, że efektywny system parkingowy to znacznie więcej niż wygodne i szybkie płatności za postój. Powinieneś wybrać taki rodzaj szlabanu, który odznacza się dużą liczbą cykli dobowych i krótkim czasem otwierania/zamykania szlabanu. Dzięki temu wjazd i wyjazd z parkingu będą szybkie, co zachęci więcej osób do skorzystania właśnie z Twojego parkingu.

Tematowi wyboru szlabanu automatycznego do miejsca o dużej intensywności ruchu samochodowego poświęciliśmy już kilka poradników, dlatego serdecznie polecamy Ci ich lekturę. Jeżeli zaś będziesz miał dodatkowe pytania lub zdecydujesz się na zamówienie produktów z oferty RISE, skontaktuj się z nami: +48 798 859 859, biuro@beninca.pl.