Jak otworzyć szlaban na osiedlu lub parkingu? Automatyczne otwieranie szlabanów i inne opcje

Jesteś deweloperem, zarządcą osiedla mieszkaniowego, właścicielem parkingu przy budynku firmy lub innym? Odpowiadasz za dostęp do parkingu w miejscu publicznym, przy galerii handlowej bądź dworcu? Przeczytaj, czym charakteryzują się otwieranie szlabanu telefonem lub pilotem, ręczne bądź automatyczne otwieranie szlabanów. Wybierz najlepszy system podnoszenia ramienia szlabanu – dopasowany do Twojej sytuacji.

Szlabany parkingowe a godziny wjazdu

Podczas wybierania szlabanów parkingowych i osiedlowych istotne jest zastanowienie się, w jakich godzinach szlabany mają być używane. Przykładowo szlaban na parkingu osiedlowym lub przy szpitalu powinien pozostawać aktywny przez całą dobę niezależnie od dnia, ale już szlaban parkingowy przy galerii handlowej może działać jedynie w godzinach pracy obiektu.

Dodatkową kwestią jest rejestrowanie wjazdów i wyjazdów. Szlabany na parking osiedlowy bądź przy małej firmie nie muszą rejestrować przejazdów, mimo iż pozostają aktywne cały czas. Inaczej jest w dużych firmach oraz na parkingach całodobowych, na których występuje ograniczona liczba miejsc – wówczas zliczanie kierowców staje się istotne. Szlaban działający czasowo także może rejestrować pojazdy bądź tego nie robić.

Karty i piloty do szlabanu

Szlabany na pilota, kartę lub brelok dobrze sprawdzają się w miejscach, w których liczba użytkowników jest niewielka. Może chodzić o szlaban osiedlowy, do którego pilot dostaje każda rodzina zamieszkująca osiedle i posiadająca samochód lub samochody. Może chodzić o szlaban parkingowy przy firmie, do którego kartę otrzymuje na okres zatrudnienia każda osoba dojeżdżająca do pracy samochodem. Pilot, karta i brelok znajdują zastosowanie również przy hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Pracownicy galerii handlowej mogą otrzymać kartę, by w przeciwieństwie do klientów wjeżdżać na parking za darmo.

Jeśli zdecydujesz się na jedno z tych rozwiązań, miej na uwadze, że piloty do szlabanu są wygodniejsze niż karty i breloki. Użycie pilota polega na kliknięciu przycisku i nie wymaga otwierania szyby ani nawet zatrzymywania się przed szlabanem. Otwieranie szlabanu parkingowego kartą wymusza postój i zbliżenie gadżetu do czytnika. Podobnie jest z brelokiem. Natomiast w kwestii cen zakupu karty prezentują się korzystniej niż piloty, dlatego są bardziej opłacalne, gdy użytkowników parkingu jest sporo, np. kilkaset (osiedle mieszkaniowe, duża firma).

Automatyczne otwieranie szlabanów

Jeżeli zależy Ci na wygodzie kierowców uprawnionych do wjazdu na parking, którym zarządzasz, możesz zdecydować się na szlaban automatyczny połączony z kamerą i podnoszący się po odczytaniu tablicy rejestracyjnej samochodu uprawnionego do wjazdu. Automatyczne otwieranie szlabanów może mieć miejsce także po odczytaniu naklejki z identyfikatorem dostępu przyklejonej do szyby i współpracującej z czytnikiem dalekiego zasięgu.

Podobnie jak w poprzednim punkcie automatyczne otwieranie szlabanów może dotyczyć tylko części kierowców, np. zatrudnionych w firmie, do której przynależy parking. Wówczas reszta osób chcących znaleźć miejsce postojowe będzie musiała zapłacić lub pobrać bilet. Szlaban automatyczny może też reagować na kierowców uprawnionych do wjazdu, innym zaś nie pozostawiać możliwości zaparkowania – takie rozwiązanie stosuje się w szlabanie osiedlowym lub szlabanie parkingowym przy prywatnej firmie.

Otwieranie szlabanu telefonem

Bardzo wygodne, popularne i korzystne cenowo jest otwieranie szlabanu telefonem. W tym wypadku pilot do szlabanu w telefonie może przyjąć postać aplikacji (ale nie musi, to tylko jedna z możliwości), w której rejestrują się uprawnione do tego osoby, np. mieszkańcy osiedla strzeżonego. Jak otworzyć szlaban na osiedlu telefonem? Wystarczy wybrać właściwą opcję w aplikacji, zadzwonić pod numer telefonu przypisany do szlabanu lub – w nowoczesnych systemach komunikacji – wydać komendę głosowo, by ramię się podniosło.

Otwieranie szlabanu telefonem jest tak samo szybkie jak korzystanie z pilota – wymaga kliknięcia lub wybrania numeru, a czasem zaledwie wypowiedzenia komendy. Jest za to wygodniejsze, bo kierowca nie musi szukać pilota (i nie może go zgubić). Z kolei właściciel parkingu strzeżonego oszczędza pieniądze na zakupie pilotów lub breloków, zwłaszcza gdy użytkowników parkingu jest dużo, np. na sporym osiedlu strzeżonym. Warto jednak mieć na uwadze, iż otwieranie szlabanu telefonem jest nieco mniej wygodne niż automatyczne otwieranie szlabanów po oczytaniu rejestracji bądź identyfikatora, ponieważ w tym drugim przypadku zweryfikowany kierowca nie musi wykonywać żadnej czynności.

Jak otworzyć szlaban na osiedlu telefonem? – 3 możliwości

Warto wiedzieć, że otwieranie szlabanu bez pilota za pomocą samego telefonu nie musi wiązać się z pobieraniem aplikacji. Istnieją różne sterowniki do komunikacji telefonu ze szlabanem wjazdowym. Do najpopularniejszych należą wi-fi, Bluetooth i GSM. Komunikacja za pośrednictwem wi-fi wymaga zainstalowania wspomnianej aplikacji. Wówczas otwieranie szlabanu telefonem wymaga tylko jednego kliknięcia. Bluetooth ma mniejszy zasięg – najczęściej do 10 m – za to nie trzeba łączyć się z internetem, by otworzyć szlaban osiedlowy.

Najwięcej możliwości daje system komunikacji GSM. Zweryfikowany kierowca może otworzyć szlaban osiedlowy z dowolnego miejsca na świecie, jeśli tylko ma dostęp do sieci komórkowej. Otworzy w ten sposób szlaban swojemu gościowi lub kurierowi, nawet nie wychodząc z domu. Z kolei kierowca niezweryfikowany – czyli taki, którego numeru nie dodano do bazy modułu GSM – nie otworzy szlabanu, nawet jeśli zna numer. Za wykonanie telefonu nie ponosi się opłat – kiedy uprawniony kierowca dzwoni pod numer przypisany do szlabanu wjazdowego, połączenie zostaje odrzucone, natomiast ramię się podnosi. Kosztem właściciela parkingu jest utrzymanie karty GSM.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż nowoczesne systemy komunikacji telefonu ze szlabanem pozwalają na… automatyczne otwieranie szlabanów! Takie systemy rozpoznają smartfony korzystające z geolokalizacji i podnoszą się w sposób automatyczny, kiedy wykryją telefon w pobliżu szlabanu.

Szlaban osiedlowy z domofonem

Szlaban na osiedlu lub przy firmie możesz dodatkowo połączyć z domofonem, który umożliwia połączenie z konkretną osobą (mieszkaniem na osiedlu, firmą zajmującą biuro w biurowcu) bądź portierem. Wówczas wstęp na parking strzeżony mogą uzyskać kierowcy niezweryfikowani – goście, kontrahenci, pracownicy techniczni. Otwieranie szlabanu nastąpi po przyciśnięciu przycisku przez osobę odbierającą domofon (użytkownika docelowego, portiera). W razie potrzeby domofon może zostać zastąpiony wideodomofonem. Opcja podglądania przyjezdnych sprawdza się np. w firmach.

Szlabany wjazdowe płatne – ramię szlabanu podnosi się za opłatą/pobraniem biletu

Szlaban automatyczny można połączyć z urządzeniem do wydawania biletów rejestrujących czas postoju. Wówczas na podstawie biletu naliczana jest opłata, którą trzeba uiścić, by móc wyjechać z parkingu. Można też zażądać opłaty z góry, jeśli stawka za postój jest stała i czas nie ma wpływu na ostateczną cenę. Dodatkowo istnieje możliwość otwierania szlabanu na żetony, które należy wcześniej kupić lub dostać. Takie rozwiązania stosuje się w szlabanach wjazdowych przy galeriach handlowych, parkach rozrywki, obiektach sportowych, na parkingach strzeżonych w centrum miasta.

Jak otworzyć szlaban bez pilota w przypadku awarii? Awaryjne otwieranie szlabanu

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak otworzyć szlaban bez pilota, karty, aplikacji i innych gadżetów, jeśli nastąpi przerwa w dostępie do prądu lub awaria systemu. Funkcjonalny szlaban parkingowy powinien mieć funkcję stworzoną z myślą o takich sytuacjach. Awaryjne otwieranie szlabanu może przyjąć kilka postaci. W miejscu takim jak szpital, do którego dotarcie musi być możliwie jak najłatwiejsze i najszybsze, w przypadku awarii ramię może się podnieść i pozostać w takim położeniu.

W innych sytuacjach awaryjne otwieranie szlabanu może odbywać się ręcznie (po użyciu klucza awaryjnego), powinno też się dać wyłamać ramię szlabanu bez uszkodzenia go. Przede wszystkim jednak warto wyposażyć szlaban parkingowy w zapasowe źródło energii, np. agregat prądotwórczy UPS.

Otwieranie szlabanu na sygnał karetki – szlaban otwierany syreną

Jedną z opcji awaryjnego otwierania szlabanu jest otwieranie szlabanu na sygnał karetki, straży pożarnej bądź policji. To ważna funkcja ratująca życie i zdrowie osób znajdujących się na terenie zabezpieczonym szlabanem i potrzebujących pomocy. Szlaban otwierany syreną warto zamontować przy placówkach medycznych, urzędach miejskich, dużych firmach i w miejscach, w których przebywa duża liczba osób. Ten nowoczesny rodzaj szlabanu można też wykorzystać jako szlaban wjazdowy na teren osiedla.

Szlaban na parking w systemie mieszanym

W artykule przedstawiliśmy Ci kilka różnych sposobów na to, jak otworzyć szlaban na osiedlu, przy budynku firmowym, w centrum miasta i dowolnym innym miejscu. Powinieneś jednak wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, byś sposoby te połączył! Szlaban elektryczny może otwierać się automatycznie dla stałych pracowników firmy, podczas gdy pracownicy okazjonalni – np. dostawcy, kurierzy – otrzymają pilota lub kartę, a klienci firmy i osoby postronne zaparkują na parkingu za opłatą. To dobre rozwiązanie np. w szlabanie parkingowym przy centrum handlowym, biurowcu bądź urzędzie.

Szlabany na osiedlach mogą otwierać się na pilota i telefon. Mieszkańcy posiadający wykupione miejsce parkingowe otrzymają pilota, a pozostali zainstalują aplikację bądź będą łączyć się modułem GSM. Takie rozwiązanie wyważa wygodę i koszt zakupu akcesoriów.

RISE – producent szlabanów elektrycznych otwieranych na różne sposoby

Zachęcamy do obejrzenia szlabanów parkingowych i osiedlowych firmy RISE, czyli producenta szlabanów możliwych do otwierania na różne sposoby. Posiadamy w ofercie szlabany do 5 m długości ramienia i szlabany do 8 m długości ramienia. Skontaktuj się z nami i daj znać, jaki system otwierania szlabanu elektrycznego Cię interesuje. Doradzimy Ci konkretny model.

Polecamy także inne artykuły i poradniki dotyczące szlabanów dostępne na naszym blogu: