Montaż szlabanów automatycznych w inwestycjach deweloperskich

Planujesz nową inwestycję deweloperską w postaci budynku mieszkalnego, całego osiedla bądź biurowca? Korzystną decyzją będzie uwzględnienie w planach inwestycyjnych montażu szlabanów automatycznych na wjeździe na parking lub teren osiedla czy firmy. Nowoczesny szlaban wjazdowy podnosi prestiż inwestycji m.in. poprzez znaczną poprawę komfortu użytkowników przestrzeni, zapewnienie prywatności, a w przypadku terenów strzeżonych również bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie miejsc parkingowych dla użytkowników terenu inwestycji

Bez względu na to, czy Twoją inwestycją są budynki mieszkalne, czy biurowce, aspektem istotnym z punktu widzenia przyszłych użytkowników jest dostęp do wolnych miejsc parkingowych, których szczególnie w dużych miastach coraz bardziej brakuje. Automatyczne szlabany parkingowe otwierane np. pilotem pozwalają dostać się na teren inwestycji wyłącznie osobom do tego uprawnionym, a więc mieszkańcom osiedla czy pracownikom firmy. Niezależnie od godziny powrotu do domu bądź przyjazdu do pracy użytkownicy terenu powinni móc znaleźć miejsce postojowe. W tym świetle teren inwestycji blokowany szlabanem pozostaje niedostępny dla postronnych kierowców.

Zapobieganie tymczasowemu parkowaniu i zastawianiu ciągów komunikacyjnych

W dalszej kolejności szlaban automatyczny na terenie inwestycji zapobiega sytuacjom często widywanym w miejscach, w których szlabanów nie ma – tymczasowemu parkowaniu i tym samym zastawianiu ciągu komunikacyjnego. Taka sytuacja może się zdarzyć na przykład wtedy, gdy kurier przyjeżdża rozdać paczki mieszkańcom pobliskich budynków, jednak z uwagi na brak miejsca parkingowego staje na kilka bądź kilkanaście minut na środku drogi. Szlabany wjazdowe na terenie inwestycji zapobiegają podobnym przypadkom – dzięki nim zweryfikowani użytkownicy nigdy nie będą mieli problemu z wjazdem bądź wyjazdem z terenu osiedla czy firmy.

Ułatwienie dostępu służbom ratunkowym na teren inwestycji

Dobra inwestycja, z której warto skorzystać – kupić mieszkanie czy wynająć biuro firmowe – to bezpieczna inwestycja. Nic zatem dziwnego, że deweloper musi zadbać o ochronę życia i zdrowia przyszłych użytkowników terenu, aby zachęcić ich do wyboru właśnie jego inwestycji. Tutaj także ogromnie ważną rolę odgrywa automatyczny szlaban parkingowy. Po pierwsze – jak wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie – zapobiega sytuacji zastawienia ciągów komunikacyjnych przez „tymczasowych parkujących”, co ma kolosalne znaczenie w obliczu konieczności pomocy jednemu z użytkowników terenu, np. po wezwaniu pogotowia. Po drugie nowoczesne modele pozwalają na automatyczne otwieranie szlabanu na sygnał karetki pogotowia, straży pożarnej czy też policji, dzięki czemu pomoc udzielona osobie potrzebującej jest niezwłoczna.

Długofalowe obniżenie kosztów dla dewelopera i użytkowników

Automatyczne szlabany parkingowe z nowoczesnymi funkcjami stanowią wydatek podnoszący koszt inwestycji, zwłaszcza gdy potrzebnych jest kilka lub kilkanaście szlabanów wjazdowych na terenie całej inwestycji, niemniej jest to koszt jednorazowy związany z zakupem i montażem. Warto pamiętać, że długofalowo szlaban elektryczny typu automatycznego przekłada się na obniżenie kosztów inwestycji, zwłaszcza dla użytkowników, którzy w przypadku braku szlabanów automatycznych lub w ogóle szlabanów musieliby w ramach czynszu płacić za stałą obecność osoby obsługującej szlaban ręcznie bądź nadzorującej teren inwestycji. Z tego powodu nowoczesne inwestycje lepiej zaopatrzyć w niezawodne szlabany parkingowe produkowane przez firmę Beninca oraz tradycyjny monitoring wizyjny terenu.

Sprawowanie nadzoru nad ruchem na parkingu bądź terenie inwestycji

Wiele nowoczesnych inwestycji zostaje ogrodzonych, by zapewnić przyszłym użytkownikom wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa. Poruszyliśmy tę kwestię w artykule Szlaban na wjeździe na osiedle – bezpieczeństwo lokatorów, kierowców i pieszych. Jednakże wcale nie trzeba ogradzać terenu inwestycji, by sprawować nadzór nad ruchem na parkingu bądź całym terenie inwestycji. Nowoczesne szlabany wjazdowe typu automatycznego samodzielnie, bez konieczności podejmowania akcji przez człowieka filtrują kierowców chcących dostać się na teren inwestycji. Nie ma tutaj miejsca na błąd ludzki – jeżeli ktoś nie posiada pilota bądź jego numer telefonu nie został potwierdzony w centrali (module GSM), nie wjedzie na teren inwestycji.

Jakie szlabany wjazdowe i szlabany parkingowe powinien wybrać inwestor?

Niezależnie od rodzaju inwestycji warto wybrać szlaban automatyczny, czyli model zapewniający stabilne samodzielnie działanie bez konieczności obsługi przez człowieka.

Dalej trzeba wziąć pod uwagę ramię szlabanu, a dokładnie jego długość. Ramię szlabanu dopasowane do szerokości przejazdu zapobiega pokonaniu bariery chociażby przez motocykle. Na stronie Rise obejrzysz szlabany parkingowe i wjazdowe firmy Beninca z ramieniem do 5 m długości oraz do 8 m długości.

Bardzo ważna jest funkcjonalność szlabanu, toteż warto sięgnąć po szlaban otwierany syreną karetki pogotowia, straży pożarnej i policji. Nie mniej ważne jest awaryjne otwieranie szlabanu, które pozwala wjechać na teren inwestycji bądź wydostać się z niego w sytuacjach braku energii elektrycznej bądź awarii samego szlabanu. Jeżeli jednak chodzi o brak w dostawie prądu, dobrym rozwiązaniem będzie szlaban elektryczny z zasilaniem awaryjnym UPS. Dodatkowo dla komfortu przyszłych użytkowników warto wybrać szlabany elektryczne z pętlą indukcyjną, o których przeczytasz tutaj: Dlaczego warto wybierać szlabany parkingowe z bezprzewodową pętlą indukcyjną w jezdni?

Ponieważ szlabany wjazdowe otwierają się na różne sposoby, możesz zdecydować, jak przyszli użytkownicy inwestycji będą podnosić ramię szlabanu. Szczególnie polecamy piloty do szlabanu, choć popularnością cieszy się również otwieranie szlabanu telefonem: aplikacją (wi-fi) lub za pomocą wybrania numeru przypisanego do szlabanu (GSM). Jeżeli inwestycja to budynek mieszkalny bądź osiedle mieszkalne, rozważ instalację domofonu. Jeśli zaś Twoją inwestycją jest biurowiec, zainteresować Cię mogą karty zbliżeniowe dla przyszłych użytkowników biur.

Na koniec pamiętaj, że rodzaj szlabanu dobiera się do terenu także pod kątem intensywności używania. Szlaban osiedlowy będzie używany rzadziej niż szlaban parkingowy przy dużym biurowcu, do którego przyjeżdżają pracownicy i klienci. Dlatego szlaban na osiedlu może być szlabanem elektromechanicznym, a szlaban firmowy – szlabanem hydraulicznym. Różne mechanizmy pracy przekładają się na różnice w czasie podnoszenia ramienia szlabanu, a co za tym idzie liczbie cykli dobowych.